W poniedziałek Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił sprawę brytyjskich rodziców, którzy chcą zabrać swoje nieuleczalnie chore dziecko do Włoch w celu leczenia, zamiast pozwolić szpitalowi w Wielkiej Brytanii na odłączenie go od aparatury podtrzymującej życia.

Sąd w Strasburgu oświadczył, że otrzymał wniosek od rodziców 23-miesięcznego Alfiego Evansa, aby pozwolić im zabrać dziecko ze  szpitala dziecięcego Alder Hey w Liverpoolu. Sąd odrzucił wniosek jako „niedopuszczalny”, ale nie sprecyzował, z jakich powodów.

W ubiegłym tygodniu sędziowie brytyjskiego Sądu Najwyższego podtrzymali wniosek sądu niższej instancji, że bezcelowe byłoby sprowadzenie chłopca do Rzymu na leczenie.

Lekarze twierdzą, że Alfie znajduje się w stanie „pół wegetatywnym” w wyniku zwyrodnieniowej choroby neurologicznej, której medycy nie byli w stanie definitywnie zidentyfikować. Wcześniejsze wyroki sądów brytyjskich zablokowały dalsze leczenie i nakazały wycofanie wsparcia dla życia chłopca.

Rodzice Alfie, Tom Evans (21 lat) i Kate James (20 lat), chcą zabrać syna do Watykańskiego Szpitala Dziecięcego Bambino Gesu. Lekarze w Alder Hey uważają  jednak, że nie byłoby to w interesie dziecka , a brytyjskie sądy przyznały im rację.

Sprawa ta zwróciła uwagę papieża Franciszka, który podczas niedzielnego błogosławieństwa na Placu Świętego Piotra ofiarował modlitwy za Alfie i innych, którzy cierpią z powodu poważnych chorób.

Franciszek spotkał się w zeszłym tygodniu z ojcem Alfie i apelował, aby chłopiec pozostał przy życiu, mówiąc, że tylko Bóg może zdecydować, kto umrze.

W poniedziałek Włochy przyznały obywatelstwo Alfie w nadziei, że ułatwi to jego natychmiastowe przeniesienie do Rzymu, poinformowało włoskie MSZ.

Mariella Enoc, szef szpitala dziecięcego Bambino Gesu, udała się do Liverpoolu, aby osobiście ubiegać się o przeniesienie chłopca do Watykanu. Powiedziała, że papież Franciszek poprosił ją, aby zrobiła wszystko, co możliwe i niemożliwe, by go uratować.

Dziesiątki zwolenników rodziców Alfiego zebrało się w poniedziałek przed szpitalem Alder Hey i  protestowały przeciwko decyzji sądu. Niektórzy  intonowali: – Save Alfie Evans!.

Jedna grupa próbowała szturmować drzwi szpitala, ale została zablokowana przez policję.

mak