Rząd Indii podpisał w sobotę dekret o nałożeniu kary śmierci za gwałt grupowy dziewcząt poniżej 12 lat, donosi „Economic Times”.

Dekret ten jest poprawką do ustawy o ochronie dzieci przed przemocą seksualną (POCSO). Minimalną karą za zgwałcenie dziewcząt poniżej 12 lat będzie teraz 20-letni okres pozbawienia wolności lub dożywotnie pozbawienie wolności. W przypadku gwałtów grupowych dziewcząt poniżej 12 roku życia karą będzie dożywotnie pozbawienie wolności lub kara śmierci.

Poprawka pociąga za sobą również zwiększenie kar minimalnych za gwałt na kobietach i nastolatkach. Minimalna kara za zgwałcenie kobiety będzie teraz wynosiła 10 lat więzienia zamiast siedmiu, za gwałt na dziewczętach poniżej 16 lat przewidziano karę od 20 lat więzienia do dożywocia zamiast 10 lat więzienia.

Jak wyjaśnia gazeta, dekret ten został przyjęty po głośnej sprawie uprowadzenia i gwałtu 8-letniej dziewczynki w indyjskim Kathua w styczniu tego roku. W tym przypadku oskarżono 8 osób, w tym dwóch policjantów. Według śledczych, porwali oni dziewczynę z koczowniczego plemienia muzułmańskiego, podając jej silne narkotyki. Zanim ofiara została zabita, była przetrzymywana w jednej z hinduskich świątyń w mieście.

NS