fot . AP

Niemiecko-turecki satyryk telewizyjny Serdar Somuncu inscenizuje w regionie niemieckiej Konstancji sztukę teatralną pt. „Mein Kampf”. Jej premiera planowana jest na 20 kwietnia; to dzień urodzin Adolfa Hitlera. Widzowie, którzy przyjdą zobaczyć spektakl, będą mogli wybrać, czy chcą założyć opaskę ze swastyką, czy z gwiazdą Dawida. Ci ze swastykami wejdą za darmo.

Teatr „Konstanz” przeżywa w ostatnich dniach kryzysowe chwile w związku z tą sztuką. Zwołana została konferencja prasowa, ponieważ produkcja Somoncu balansuje na niebezpiecznej granicy.
Przy zakupie biletu goście teatru musieli zdecydować, czy wolą nosić w trakcie spektaklu opaskę ze swastyką, czy z gwiazdą Dawida. Do opaski ze swastyką bilet teatralny był za darmo. Władze teatru poinformowały, że zostało już wydanych ok. 50 bezpłatnych biletów, a więc tyle samo opasek ze swastyką.

Na stronie teatru, przy opisie tej sztuki możemy znaleźć następujący komunikat: „Występ Mein Kampf rozpoczyna się już przy zakupie biletu. Możesz zdecydować: przy zakupie biletu w wybranej kategorii proponujemy noszenie w audytorium teatru gwiazdy Dawida jako znaku solidarności z ofiarami tyranii narodowo-socjalistycznej. Masz również możliwość pójścia do teatru za darmo: za darmowy bilet zgadzasz się nosić symbol swastyki na widowni. Symbole są dostępne przed występem przy wejściu do audytorium. Po wyjściu z audytorium symbole należy zwrócić.”

W Niemczech propagowanie symboli nazistowskich jest zabronione, ale zagwarantowana jest również prawnie swoboda wyrażania wolności artystycznej.

źródło: tvp.info,