Amerykański miliarder George Soros prowadzi rozmowy w Brukseli, w celu ukarania Węgier za wybór partii Fidesz Viktora Orbana. Gdyż odrzuca ona migrację. Poinformował o tym w poniedziałek minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

– Chociaż kandydaci Sorosa doznali porażki w wyborach 8 kwietnia, to ignoruje on wynik głosowania – powiedział Szijjarto na konferencji prasowej podczas przerwy w spotkaniu ministerialnym Unii Europejskiej w Luksemburgu. – Węgrzy głosowali za poparciem rządu, który nadał priorytet ich interesom i odmawia poddania się międzynarodowej presji, aby skupić się na prawach migrantów i zachęcać do migracji – powiedział minister.

W sprawie projektu raportu na temat Węgier, przedstawionego w ubiegłym tygodniu przez Komisję Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego, Szijjarto powiedział: – Węgrów nie trzeba chronić przed decyzjami narodu węgierskiego. Węgrzy podjęli jasną decyzję, deklarując, że Węgry muszą być chronione przed migracją, a także polityką międzynarodową, która zamiast dążyć do jej powstrzymania, stale zachęca do migracji.

– Jedynie węgierski rząd jest upoważniony do reprezentowania narodu węgierskiego – dodał Szijjarto.  – Oznacza to, że ani Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE (LIBE), ani Soros i Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ani organizacje pozarządowe nie są upoważnione do reprezentowania Węgrów.

Jeśli chodzi o regularne spotkania Sorosa i Timmermanów, minister zauważył, że „obaj są skrajnie proimigracyjnymi” i „zaangażowanymi wrogami węgierskiego rządu i węgierskiej polityki migracyjnej”.
Szijjarto dodał również, że według KE jednym z celów rozmów między Sorosem i Timmermanem jest znalezienie sposobu, aby utrzymać UE razem.

-To interesujące, że pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej potrzebuje porady międzynarodowego spekulanta na temat jedności Europy – dodał.

eps