Muhammad ibn Adam Al-Kawthari, brytyjski duchowny z ruchu Deobandi, twardej południowoazjatyckiej islamskiej sekty, miał trzydniowe tournée po pięciu meczetach w Nowym Jorku i New Jersey, a także w Uniwersytecie St. Johns w Queens.

Jego najbardziej rozpowszechniony wykład w Instytucie Quba w Nowym Jorku 7 kwietnia nosi tytuł „Prawa kobiet w małżeństwie”.

W czasie wykładu Kawthari mówił, że mąż może uderzyć swoją żonę, jeśli jest „oszczercza lub narusza islamskie orzeczenia”, o ile jest to ostatnia deska ratunku i „lekki cios nie pozostawia śladu”. Ponadto oświadczył, że kobiety nie powinny opuszczać dom, nie mogą też odmówić mężom żądań dotyczących seksu i powinny zostać ukamienowane na śmierć, jeśli popełnią cudzołóstwo.

Inne fatwy Kawthari i jego wykłady są równie ekstremalne. Opowiada się za odcięciem rąk złodziejom i ostrzega muzułmanów przed zaprzyjaźnieniem się z Żydami i chrześcijanami, powołując się na teksty religijne, które brzmią: „Nie zaczynajcie od powitania chrześcijan i Żydów. Jeśli spotkasz jednego z nich na ścieżce, zmuś ich, by stanęli po stronie islamu”.