Partij Islam, belgijska partia muzułmańska, wystawi kandydatów w 28 gminach w nadchodzących belgijskich wyborach lokalnych. Partia zadeklarowała zamiar utworzenia państwa muzułmańskiego, w którym kobiety i mężczyźni będą musieli jeździć w oddzielnych autobusach.

Partij Islam prawdopodobnie osiągnie dobre wyniki w obszarach zamieszkanych przez muzułmanów, takich jak Molenbeek i Anderlecht, gdzie partia ma już pewną reprezentację,  donosi HLN .

Radny miejski partii w Anderlechcie, Redouane Ahrouch, a jednocześnie skarbnik partii, powiedział belgijskim mediom: – Naszym celem jest stuprocentowe państwo islamskie.

Ahrouch, który pracuje również jako kierowca autobusu w Anderlecht, powiedział, że wiele kobiet skarżyło się, że mężczyźni próbują molestować je seksualnie. Jego zdaniem, rozwiązanie tego problemu polega na rozdzieleniu transportu publicznego ze względu na płeć, tak aby kobiety miały własne autobusy.

Partia uważa również, że każda kobieta powinna mieć możliwość noszenia islamskiej chusty wszędzie tam, gdzie chce, i aby wszystkie szkoły w kraju były zmuszane do oferowania mięsa halal w ich szkolnych jadłospisach. W ubiegłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał belgijski zakaz noszenia zasłony na twarzach publicznie za zgodny z prawem.

Belgijski sekretarz stanu ds. azylu i migracji Theo Francken skrytykował stanowisko partii muzułańskiej, mówiąc: – Kobiety nie mają też prawa w swoim szariackim świecie.  Zaczynie się od oddzielnego transportu publicznego. A czym skończy? Jestem zdegustowany przez Partię Islam. To plucie na Europę.

Partia nie jest pierwszą partią muzułmańską w Europie, ponieważ podobne projekty pojawiły się na całym kontynencie, w krajach takich jak Holandia, Austria i Szwecja.

mak