WYROK SĄDU: Wydawca i dziennikarz Gazety Wyborczej muszą przeprosić PiS. Ale nadal chcą łamać prawo

0

Wydawca „Gazety Wyborczej” i jej dziennikarz Wojciech Czuchnowski mają przeprosić Prawo i Sprawiedliwość za użycie zwrotu „tak działa państwo mafijne” przy ocenie ułaskawienia byłego szefa CBA M. Kamińskiego przez prezydenta – zdecydował w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie.

W listopadzie 2015 roku „GW” pisała o ułaskawieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego, skazanego nieprawomocnie na 3 lata więzienia za nadużycie władzy szefa CBA przy prowadzeniu afery gruntowej z 2007 roku. Napisała, że prezydent „anarchicznym gestem wyeliminował sąd z procesu wymierzania sprawiedliwości i ułaskawił Kamińskiego. Decyzję podjął pokątnie, bez konsultacji z prokuraturą”. Dodała, że prezydent „stawia ponad prawem siebie, kolegów i działaczy swojej partii”, a „służbom kierowanym przez Kamińskiego dał zielone światło do nadużyć, sygnał, że wszystko im wolno, a sądów nie muszą się bać”. „Tak nie działa państwo demokratyczne. Tak działa państwo mafijne” – zakończyła. Komentarz ten pojawił się też na portalu wyborcza.pl, gdzie zatytułowano go „Mafijne państwo PiS”.

Prawo i Sprawiedliwość pozwało Agorę SA, wydawcę „GW”, i autora tekstu dziennikarza ”GW” Wojciecha Czuchnowskiego o naruszenie dóbr osobistych partii. PiS chciał, by sąd nakazał zamieszczenie przeprosin na pierwszej stronie „GW” i w serwisie Wyborcza.pl oraz wysłanie ich listem do PiS.

W sierpniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił ten pozew. Powołując się na konstytucyjne prawo do wolności prasy sąd podkreślał, że politycy powinni się liczyć z ostrą, a nawet przesadną krytyką. Sąd powołał się wtedy na artykuł konstytucji, że „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy”. Według sądu okręgowego, pozwani z tej wolności korzystali. PiS odwołał się od wyroku.

W piątek Sąd Apelacyjny – jak poinformowali PAP politycy PiS – zmienił wyrok pierwszej instancji i nakazał pozwanym opublikować przeprosiny. Przeprosiny ze strony spółki, jak i dziennikarza mają ukazać się zarówno w ”Gazecie Wyborczej”, jak i w serwisie Wyborcza.pl.

„Szanuję wyroki sądów, również te, które uważam za niesprawiedliwe, Taki właśnie jest dzisiejszy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Nigdy z własnej woli go nie wykonam. Codziennie będę też tu powtarzał: PIS stworzył MAFIJNE PANSTWO kolesiów łamiących prawo i okradających Polskę” – napisał na Twitterze Wojciech Czuchnowski.

źródło PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ