Z raportu Szwedzkiego Instytutu Książki dla Dzieci wynika, że ​​najpopularniejszymi tendencjami w literaturze dla dzieci w zeszłym roku były książki na temat molestowania i wykorzystywania seksualnego oraz promowania weganizmu.
Dużo książek wydanych w 2017 roku, które koncentruje się na molestowaniu seksualnym, w większości z udziałem dziewcząt jako bohaterów, ale także z chłopcami, wynika szwedzkimi z raportu wydawców SVT .
Według raportu popularne tematy to także te dotyczące płci i transseksualności.
Innym tematem przewodnim książek dla dzieci był temat weganizmu. Wiele książek dla dzieci kwestionuje jedzenie mięsa i zamiast tego przedstawia postaci jedzące produkty na bazie soi.
Ideologia sprawiedliwości społecznej nie jest niczym nowym w szwedzkim świecie wydawniczym, ale doprowadziła do pewnych skarg ze strony przedstawicieli branży. W ubiegłym miesiącu wydawca książek Kristoffer Lind z wydawnictwa Lind & Co uderzył w rząd,Jeśli masz mało znaną afrykańską pisarkę, możesz uzyskać wsparcie na wszystko. Ale dla białego autora już nie. I nie ma znaczenia, czy dostał Nagrodę Nobla, trudno będzie uzyskać rządowe wsparcie na wydanie książki białego autora” – powiedział Lind.
Literatura nie jest jedynym obszarem dotkniętym ideologią sprawiedliwości społecznej. Zespół archeologiczny z University of Uppsala opublikował „przełomowe” odkrycie w ubiegłym roku, twierdząc, że znalazł skrypt muzułmański w starożytnych artefaktach Wikingów.
sev