Policja zatrzymała obywatela Izraela, który w środę około godziny 13 miał, według świadków, znieważyć pomnik ofiar na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau.

– Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy policji w Oświęcimiu – powiedziała w środę wieczorem szefowa prokuratury rejonowej w Oświęcimiu, prokurator Grażyna Pniak.

Policjanci przesłuchali 19-letniego obcokrajowca i w uzgodnieniu z prokuratorem postawiono mu zarzut. – Chłopak poddał się dobrowolnie karze i został przed 19 godziną zwolniony – poinformowała Katarzyna Cisło z biura prasowego małopolskiej policji. Nie podała szczegółów nt. kary.

 Artykuł 261 kodeksu karnego mówi, że „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

19-letni obywatel Izraela został zatrzymany w środę około godziny 13. po tym, jak – według świadków – „miał oddać mocz na schody” pomnika ofiar obozu, który znajduje się pomiędzy ruinami dwóch największych krematoriów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Zdarzenie widziała przewodniczka Muzeum.

Zbulwersowany sytuacją, która wydarzyła się w byłym obozie, jest rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. Podkreślił, że bardzo szybko i sprawnie zadziałała straż Muzeum. – Ujęła tego człowieka i przekazała go policjantom – powiedział Bartyzel.

Jak powiedział, nie przypomina on sobie dotychczas takiego zdarzenia, jak to z udziałem obywatela Izraela.

źródło PAP