W lipcu Austria obejmie rotacyjną prezydencję Unii Europejskiej. Spekuluje się, że jej przewodnim tematem stanie się migracja. Kanclerz Sebastian Kurz stwierdził, że należy zapobiec napływaniu do Europy kolejnych fal imigrantów.

 Kurz z chce wykorzystać swoje dobre stosunki zwłaszcza z Węgrami, aby doprowadzić do zbliżenia poglądów w UE.

Na konferencji prasowej poświęconej priorytetom podczas austriackiej prezydencji, którą obejmie po Bułgarii, Kurz stwierdził, że cel prezydencji jest jasny. Oznajmił, że należy przestać mówić o temacie relokacji imigrantów a skupić się na zabezpieczeniu zewnętrznych granic.

Austria pod rządami Kurza przeszła od apelowania do krajów wschodnioeuropejskich o równe dzielenie się ciężarem do krytykowania dyskusji o kwotach relokacyjnych i wzywa do stworzenia całkiem nowego systemu radzenia sobie z migrantami.

Opowiedział się za systemem, w którym migranci ratowani na Morzu Śródziemnym zawracani są do Afryki, a nie przywożeni do Europy, i obiecał położenie kresu imigracji nielegalnej.

Kurz oznajmił, że sama ochrona granic nie rozwiąże kwestii migracyjnej. Najważniejszą kwestią jest to, co dzieje się z uratowanymi na morzy ludźmi. Chodzi o to, czy sprowadzani są do Europy, czy odsyłani do krajów pochodzenia lub innych bezpiecznych rejonów.

Źródło: tvrepublika