Wybory we Włoszech wygrały partie eurosceptyczne i antymigracyjne

0

 

Centroprawica pod wodzą Silvio Berlusconiego otrzymała najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych we Włoszech w niedzielę – wynika z exit polls. Blok ten z poparciem 35-36 procent nie może – zgodnie z przedwyborczymi prognozami – utworzyć samodzielnie rządu.

Najwięcej miejsca w czasie kilku miesięcy gorącej kampanii zajęła kwestia migracji. Pojawiły się hasła deportacji setek tysięcy nielegalnych uchodźców.

Według exit polls koalicja sił centroprawicy, czyli ugrupowania Forza Italia, Ligi Północnej i Braci Włoch prowadzi w obu izbach parlamentu. Z pierwszych napływających rezultatów wynika, że Liga Północna, głosząca zdecydowane antymigracyjne hasła wyprzedziła Forza Italia Berlusconiego w Izbie Deputowanych.

Antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd będzie w Izbie Deputowanych i Senacie pierwszym ugrupowaniem. Ruch Beppe Grillo dostał ok. 30 proc. głosów. Politycy formacji mówią o nadzwyczajnym wyniku i prezentują ruch jako zwycięzcę wyborów.

Rządząca dotąd centrolewicowa Partia Demokratyczna Matteo Renziego zdobyła niewiele ponad 20 proc. głosów. „Jeśli ten wynik potwierdzi się, przejdziemy do opozycji” – oświadczył szef klubu PD w izbie niższej, Ettore Rosato.

W pierwszych komentarzach podkreśla się, że rezultatem wyborów jest wielka niepewność, ponieważ nie wiadomo, kto przejmie rządy we Włoszech.

Wśród komentatorów stacji telewizyjnej RAI News 24 dominuje przekonanie, że wybory były „głosowaniem na znak protestu”, co potwierdza poparcie dla centroprawicowej opozycji i pierwsze miejsce Ruchu Pięciu Gwiazd wśród ugrupowań.

Frekwencja w wyborach wyniosła 74 proc. Przez cały dzień do lokali wyborczych w wielu regionach kraju ustawiały się długie kolejki.

Źródło PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ