Prezydent USA Donald Trump zagroził Unii Europejskiej cłami importowymi na europejskie samochody, jeśli Unia zdecyduje się na odwet za zapowiedziane przez niego wprowadzenie ceł na import stali i aluminium.

„Teraz nałożymy również cła importowe”-  zagroził Jean-Claude Juncker , przewodniczący Komisji Europejskiej, na spotkaniu w Hamburgu w Niemczech – „To w zasadzie głupi proces, fakt, że musimy to zrobić. Ale musimy to zrobić. Będziemy teraz nakładać cła na motocykle Harley-Davidson, na niebieskie dżinsy Levis, na burbona. Możemy też zrobić”.

Jeśli Europejczycy zdecydują się podnieść i tak już znaczne opłaty taryfowe na amerykańskie produkty, to „my po prostu wprowadzimy opłatę na ich samochody sprowadzane do naszego kraju” – napisał w sobotę na Twitterze Donald Trump.

Trump zarzucił jednocześnie Unii Europejskiej, że blokuje sprzedaż amerykańskich aut w Europie. „To wielka nierówność w handlu między nami” – podkreślił prezydent w kolejnym wpisie na Twitterze.

Agencja DPA zauważa, że zrealizowanie tej groźby dotknie przede wszystkim niemiecki przemysł motoryzacyjny. W 2017 roku sprzedaż niemieckich nowych samochodów w USA wrosła o 1 proc. do 1,35 mln sztuk.

Prezydent USA zapowiedział w czwartek, że wprowadzi w przyszłym tygodniu cła na import stali i aluminium; ma to pomóc amerykańskim firmom, które – według prezydenta – ucierpiały przez niesprawiedliwe umowy handlowe.

Import stali ma być objęty podatkiem w wysokości 25 proc., a aluminium – 10 proc.

Trump poinformował, że zdecydował się na nałożenie ceł, gdyż Stany Zjednoczone „potrzebują wspaniałych producentów stali i aluminium do celów obronnych”.

Źródło: PAP