NIEMCY: Tabloid zarejestrował psa oraz kotkę z Polski jako członków SPD

0

Niemieccy socjaldemokraci musieli we wtorek zapewniać, że trzyletnia suka Lima nie będzie mogła głosować w partyjnym referendum w sprawie koalicji rządowej z chadecją, chociaż – za sprawą tabloidu „Bild” została członkinią SPD. Rzecznik „Bilda” podkreślił, że gazeta udowodniła, jak podatne na fałszerstwa może być referendum w SPD.

„Bild” zamieścił we wtorek zdjęcie suki Limy przepasanej czerwoną szarfą, i opatrzył je tytułem: „Ten pies może głosować w sprawie wielkiej koalicji”. Tabloid poinformował, że Lima otrzymała kartę członkowską SPD; w jej wniosku podano płeć, wiek (21 lat, ale „psich”, jako że pies ma w rzeczywistości trzy lata) oraz informację, że kandydatka jest bezrobotna.

Tabloid wspomniał też, że udało się zarejestrować kota z Polski, „Kotkę Kowalską”.

Socjaldemokraci poczuli się urażeni. Zarząd SPD zarzucił tabloidowi „poważne naruszenie zasad etyki dziennikarskiej” i zapowiedział kroki prawne.

Członkowie Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) od wtorku mogą głosować korespondencyjnie w wewnątrzpartyjnym referendum, które zdecyduje o odrzuceniu lub zatwierdzeniu umowy koalicyjnej, wynegocjowanej wcześniej z chadekami. Głosowanie potrwa do 2 marca.

Jeśli większość z blisko 464 tys. członków SPD w Niemczech odrzuci umowę, kraj czekają kolejne wybory parlamentarne lub mniejszościowy rząd chadeckiego bloku CDU/CSU. Żadna z tych opcji nie miała dotąd precedensu w powojennej historii Niemiec.

Wynik głosowania, który zostanie ogłoszony w niedzielę 4 marca, uznaje się obecnie za kwestię otwartą. Sondaże wskazują, że większość sympatyków SPD popiera umowę koalicyjną z chadekami, jednak ze względu na brak wewnątrzpartyjnych badań opinii trudno jest wyrokować, jak rozkładają się zdania wśród samych członków partii.

źródło:polsatnews

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ