Muzułmanie w Chinach trafiają do obozów politycznej reedukacji w ramach akcji mającej na celu zapobieganie islamskiej radykalizacji.

Ponad 100 000 muzułmanów Ujgurów zostało zatrzymanych do tej pory w zachodnim regionie Chin Xinjiang.

Newsweek.com donosi:  „ Dziesiątki tysięcy  ludzi są zatrzymywane w mieście Kaszgar.  Obozy sa podobno nędzne i przepełnione, a więźniowie zmuszani do śpiewania piosenek chwalących Komunistyczną Partię Chin i wyrzekają się ich przekonań religijnych”.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zdumiewającą liczbą Ujgurów, których podobno zatrzymano w tych obozach. Prawie każda rodzina Ujgurów słyszała o członku rodziny, który zniknął w jednym z tych ośrodków „reedukacji” – powiedział Peter Irwin, przedstawiciel Światowego Kongresu Ujgur. – Sytuacja ta nie pojawiła się znikąd. To, co dziś obserwujemy, jest rezultatem co najmniej dwóch dekad polityki mającej na celu ograniczenie praw politycznych i kulturalnych Ujgurów, jednocześnie wdrażającą infrastrukturę nadzoru niezbędną do egzekwowania tych restrykcji – kontynuuje Irwin.

Ujgurowie  są turecką mniejszością etniczną,  która praktykuje islam i mieszka głównie w Chinach i części Azji Środkowej. Rząd Chin twierdzi, że popierają oni muzułmańskie, separatystyczne powstanie, a chińskie państwowe media często twierdzą, że Ujgurowie łatwo ulegają wpływom ideologii ekstremistycznych.

Przez dziesięciolecia około 11 milionów Ujgurów było przedmiotem nadzoru, aresztowań i poważnych naruszeń praw człowieka. Sytuacja pogorszyła się znacznie w ciągu ostatniego roku, kiedy to Chen Quanguo został nowym przywódcą partii komunistycznej w Xinjiang i zaczął używać  nowych technologii nadzoru  do monitorowania populacji Ujgurów.

„Sekretarz partii Chen Quanguo radykalnie zwiększył obecność policji w Xinjiang, tworząc ponad 90 000 nowych stanowisk policyjnych związanych z bezpieczeństwem” – czytamy w raporcie Jamestown Foundation. – „Ten żołnierz-polityk jest mało znany poza Chinami, ale w Chinach zyskał reputację innowatora w zakresie polityki etnicznej, pionierskiego w zakresie nowych metod nadzoru Ujgurów, Tybetańczyków i innych mniejszości etnicznych na zachodzie Chiny.”

uke