Jako antidotum na szerzącą się przestępczość i ataki ze strony uchodźców wymierzone w organy ścigania, co najmniej dwa posterunki policji w mieście zdecydowały się na zwiększenie bezpieczeństwa uzbrajając policjantów w karabiny maszynowe Heckler & Koch MP5.
– Policja w Malmö prowadzi obecnie wiele operacji przeciwko profesjonalnym przestępcom – powiedziała Calle Persson, rzecznik prasowy policji w południowej Szwecji.  – Chcemy pokazać, kto tu rządzi .
Według The Local Sweden , Rosengård, gdzie bomba została zdetonowana przed posterunkiem policji, jest jednym z 61 obszarów w kraju, który jest definiowany jako „obszar charakteryzujący się niskim poziomem społeczno-ekonomicznym, w którym przestępcy mają wpływ na lokalną społeczność „.
W 2016 roku, według danych zgromadzonych przez szwedzkie dzienniki Sydsvenskan i HD, Malmö było miastem, w którym było najwięcej zabójstw w całej Skandynawii.
Jak twierdzi Manne Gerell, kryminolog z Uniwersytetu w Malmö, ubiegły rok był najgorszym rokiem w historii tego miasta pod względem ilości strzelanin.
– To był zdecydowanie bardzo wysoki poziom śmiertelnych strzelanin w Malmö. W Europie Zachodniej jest niewiele miast na tym samym poziomie – powiedział Manne Gerell SVT.

se

Zobacz również: