Izrael rozpoczął wydawanie nakazów deportacji afrykańskim imigrantom, dając im 60 dni na powrót do swoich ojczyzn lub innego miejsca. Osoby, które nie dotrzymają tego terminu, mogą zostać uwięzione.

Izraelskie władze oznajmiły imigrantom, że muszą wyjechać przed 1 kwietnia. Oprócz dokumentów podróży i bezpłatnego biletu na samolot, imigranci otrzymają gotówkę w wysokości 3500 USD.

Jeżeli migranci nie będą działać zgodnie z dyrektywą, zostaną oni skazani na więzienie na czas nieokreślony lub zostaną przymusowo wydaleni.

Pomimo ostrzeżeń, niektórzy migranci nie zamierzają zastosować się do nakazu: – Powiedzieli mi, że muszę wyjechać. Ale wiem, że Rwanda, to  jest to kraj niebezpieczny – powiedział Debasai Berharabo –  Wolę więzienie, nie ważne jak długo tam będę. Nie rozumieją, że nie zostanę na śmierć. Więzienie jest lepsze niż śmierć.

Inni migranci wydają się podzielać to stanowisko, mówiąc, że woleliby pójść do więzienia niż wrócić do Erytrei lub Sudanu.

Izrael szacuje, że przebywa tam 38 000 afrykańskich imigrantów i osób ubiegających się o azyl, w większości z Erytrei i Sudanu. Sa to dane ministerstwa spraw wewnętrznych. Od 2007 roku Około 60 000 migrantów przybyło do tego kraju przez pustynną granicę z Egiptem. Izrael ustanowił 245-kilometrowe ogrodzenie na granicy w 2013 roku, próbując w ten sposób ograniczyć napływ.

eces

Zobacz również: