Szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel zapewnił w sobotę, że Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”.

Minister odniósł się do dyskusji, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN.

— Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sformułowaniu „polskie obozy koncentracyjne”, zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona – podkreślił dyplomata. — Nie ma najmniejszej wątpliwości, jeśli chodzi o to, kto był odpowiedzialny za obozy koncentracyjne. To zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Jeśli byli pojedynczy kolaboranci, to oni nic tu nie zmieniają — dodał.

Jego zdaniem „niemieckie obozy koncentracyjne nie znalazły się w Polsce przypadkiem”, bo III Rzesza chciała zniszczyć zarówno kulturę Polski, jak i doprowadzić do zagłady Żydów.

Przyjęta przez Sejm RP nowelizacji ustawy o IPN przewiduje karę do trzech lat więzienia lub grzywny za użycie sformułowania typu „polskie obozy śmierci” oraz przypisywanie „polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne”.

NS