Pojawiły się głosy, że „rosnąca” nadwyżka handlowa w Niemczech może zmusić prezydenta USA Donalda Trumpa do narzucenia sankcji na stal europejską (UE) i „kontyngent na samochody”.

Roczna nadwyżka handlowa Berlina może wynosić nawet 80 miliardów euro (70 miliardów funtów), co zachęciło profesora Heinera Flassbecka, byłego sekretarza stanu do spraw finansów w kraju, do ogłoszenia, że Angela Merkel „fałszuje księgi”.

Profesor Flassbeck oskarżył Niemcy o „fałszowanie ksiąg, aby nadwyżka nie wyglądała na rosnącą”, ponieważ Niemcy zostały oskarżone o zaniżenie rzeczywistej wielkości obecnej nadwyżki handlowej w celu powstrzymania rosnącej krytyki z całego świata.

Prezydent USA w zeszłym roku powiedział, że Niemcy są „bardzo złe w handlu”, wskazując na „miliony samochodów” sprzedanych w Stanach Zjednoczonym przez Niemcy.

Gary Hufbauer, ekspert handlowy z Instytutu Petersona w Waszyngtonie, twierdził, że USA może wykorzystać moc „sekcji 232”, aby uruchomić falę sankcji wobec Niemiec.

UE oświadczyła: „Unia Europejska jest gotowa działać szybko i odpowiednio, na wypadek, gdyby nasz eksport został dotknięty przez jakiekolwiek restrykcyjne środki ze strony Stanów Zjednoczonych”.

Niemcy mają bezwzględnie największą nadwyżkę handlową na świecie. Statystyki pokazały, że w zeszłym roku osiągnęły 287 miliardów dolarów, co przewyższa nawet Chiny.

źródło: polonianiemcy.com

Zobacz również: