fot. Asghar Ali Porik
 
„Tomek, Eli 3majcie się. Idziemy po Was” – napisał na Twitterze Adam Bielecki, himalaista z wyprawy ratunkowej.

Polscy himalaiści z narodowej zimowej wyprawy na K2 zrezygnowali ze zdobywania szczytu i ruszyli pod Nanga Parbat, gdzie utknęli Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz.

„13:40 czasu pakistańskiego (9:40 polskiego) 2 śmigłowce zabrały z bazy pod K2 czwórkę Himalaistów w celu transportu pod Nanga Parbat” – poinformował na stronie internetowej Polski Himalaizm Zimowy i Polski Związek Alpinizmu.

W piątek w godzinach nocnych media obiegła informacja, że Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz utknęli na wysokości ok. 7.400 m pod kopułą szczytową Nanga Parbat. Po nocy spędzonej na tej wysokości, podjęli próbę zejścia niżej.

„Baza pod K2 została powiadomiona o zaistniałej sytuacji. Podjęta została decyzja: 4 Himalaistów wyprawy (wyposażonych w sprzęt ratowniczy oraz tlen) oczekuje na informacje w sprawie helikoptera (możliwości przelotu), aby ruszyć z bazy pod K2 na akcję ratunkową pod Nanga Parbat” – poinformował Janusz Majer.

Zorganizowana została akcja ratunkowa koordynowana przez Ambasady Francji i Polski. W zespole koordynującym jest m.in. Robert Szymczak – lekarz wysokogórski, himalaista.

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl, Twitter/kurier PAP

Zobacz również: