Prezydenta Filipin Rodrigo Duterte, wkrótce po wyjeździe z jego kraju Lecha Wałęsy,  mocno zaszokował opinię publiczna. Posłużył się ostatnio metodą rekrutacji Państwa Islamskiego, które obiecuje bojownikom dziesiątki dziewic w zaświatach.
Duterte przemawiał w piątek na Forum Biznesowym Filipiny-Indie w New Delhi, co miało być impulsem do rozwoju biznesu na wyspach zachodniego Pacyfiku.
Mówiąc delegatom o swoim muzułmańskim pochodzeniu, Duterte powiedział, że cele Państwa Islamskiego są pozbawione jakiegokolwiek powodu. Prezydent Filipin kpił z idei dziewic przyznawanych męczeńskim bojownikom.
– To ideologia całkowicie zbankrutowana, jest pusta, a jedynym celem jest zabijanie i niszczenie bez żadnego powodu – powiedział. – Chodzi o to, że jeśli umrzesz jako męczennik, to idziesz do nieba z 42 dziewicami czekającymi na ciebie. Cóż, też mógłbym obiecać tym, którzy chcieliby przyjechać do mojego kraju.
Duterte po chwili dodał: – Osobiście wolałbym  mieć  dziewice na ziemi, a nie w niebie. Bóg jednak może na to nie pozwolić.
Duterte mówił  też o poprawie warunków prowadzenia działalności na Filipinach, w tym o likwidowaniu korupcji i zagrożeń terrorystycznych na wyspie Mindanao, gdzie siły rządowe zaangażowały się w długotrwałą potyczkę z terrorystami IS w mieście Marawi.
Duterte znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi, które często mają podtekst seksualny. W czasie kampanii wyborczej opowiadając o wydarzeniach z 1989 roku, gdy w rządzonym przez niego Davao więźniowie z policyjnego aresztu uwięzili misjonarki i przetrzymywali je w charakterze zakładników, stwierdził, że gdy zobaczył zgwałconą i zamordowaną Australijkę Jacqueline Hamill, zachwycił się jej urodą.
– Co za strata. Wtedy poczułem gniew, że została zgwałcona, to oczywiste. Ale była tak piękna, że burmistrz powinien być pierwszy. Co za strata – mówił.
uxe

Zobacz również: