fot. symboliczne Twitter
Pakistan rozważa wprowadzenie publicznych egzekucji osób, które seksualnie wykorzystują dzieci. To efekt straszliwego gwałtu i morderstwa siedmioletniej dziewczynki.
Zainab Ansari została porwana na początku stycznia w pakistańskim mieście Kasur, gdy szła na lekcje Koranu. Jej rodzice byli w tym czasie w Arabii Saudyjskiej na pielgrzymce. 7-latką, dwiema siostrami i bratem opiekowali się ciotki i wujkowie.

Dziewczynka zniknęła bez śladu. Jej ciało znaleziono dwa dni później porzucone na śmietnisku. Nosiło ślady gwałtu i tortur. We wtorek, po kilkunastu dniach o odnalezienia ciała Zainab, władze prowincji Pendżab poinformowały, że zatrzymały podejrzanego o zabójstwo 7-latki, a także siedmiorga innych dzieci. To 24-letni mężczyzna.
Po tym wstrząsającym zdarzeniu senat Pakistanu został poproszony o przekazanie projektu ustawy o ponownym wprowadzeniu publicznego egzekucji, przez powieszenie, osób, które gwałcą lub porywają dzieci w wieku poniżej 14 lat.
Pakistański Kodeks Karny w sprawie karania gwałcicieli i morderców dzieci stanowi obecnie: „Kto porwał lub uprowadził jakąkolwiek osobę w wieku poniżej 14 lat, zamorduje lub poddana ta osobę ciężkiemu urazowi może być ukarany śmiercią”. Przewodniczący Stałej Komisji Senackiej ds. Spraw Wewnętrznych Rehman Malik próbuje teraz dodać frazę „przez publicznie powieszenie” po słowie „śmiercią „.
Poprawka została zaproponowana zaledwie w jeden dzień po aresztowaniu przez pakistańskie władze podejrzanego za zamordowanie siedmioletniej Zainab Ansari. Dziewczynka została uprowadzona, a później znaleziono ją zgwałconą i zamordowaną w pobliżu wschodniego miasta Lahore. Sprawa ta wywołała masowe protesty w całym kraju, z udziałem tysięcy demonstrantów oskarżających rząd o bezczynność.

We wtorek policja zatrzymała 24-letniego mężczyznę, którego DNA pasowało do próbek znalezionych na ciele dziewczynki.  Podejrzany został zidentyfikowany jako Imran Ali i był sąsiadem Zainab. Później przyznał się, że zabił co najmniej osiem dziewcząt, w tym Zainab.

– Chcę, aby Imran Ali został powieszony publicznie. Poproszę partie polityczne, by poparły moje życzenie – minister Shahbaz Szarif.
Tylko w pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku, ponad 1700 dzieci było maltretowanych w Pakistanie. W 2016 r. Łączna liczba zgłoszonych przypadków przemocy wobec dzieci wyniosła ponad 4000.
Są jednak tacy, którzy sprzeciwiają się drastycznej karze.
– Incydent Zainab jest niefortunny, ale pomysł z publicznymi egzekucjami również nie jest prawidłowy – powiedział senator Hasil Bizenjo.

Zobacz również: