Nie chcą być w rządzie z Merkel

0
45
fot. facebook

Delegaci na zjeździe SPD w Saksonii-Anhalt zagłosowali przeciwko tworzeniu w Berlinie rządu z chadekami.

To był pierwszy test nastrojów socjaldemokratów. Po zakończonych w piątek (12 stycznia) porozumieniem wstępnych rozmowach na temat utworzenia nowego rządu między blokiem partii chadeckich i SPD, delegaci na regionalny zjazd SPD w Saksonii-Anhalt opowiedzieli się przeciwko tworzeniu w Berlinie rządu z chadekami.

Wspólny wniosek socjaldemokratycznej młodzieżówki (Jusos) i pięciu innych grup roboczych został przyjęty przez delegatów w Wernigerode przewagą jednego głosu. Poparło go 52 delegatów, a cztery osoby wstrzymały się od głosu.

„Biorąc pod uwagę pierwsze wyniki rozmów sondażowych z CDU i CSU, SPD w Saksonii-Anhalt jest przeciwna kolejnym rządom wielkiej koalicji” – głosi przyjęta rezolucja. „Niezawodne rządy z CDU/CSU nie są teraz możliwe” – czytamy dalej. Przeciwnicy wspólnych rządów z chadekami argumentowali, że SPD nie zdołała przeforsować swoich naczelnych pomysłów. Takim była przede wszystkim reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Decyzja na zjeździe w Saksonii-Anhalt, podjęta dzień po zakończeniu rozmów sondażowych w Berlinie, nie jest wprawdzie wiążąca, ale będzie przeszkodą dla szefa SPD Martina Schulza. Ma on tydzień, aby przekonać doły partyjne do wielkiej koalicji – jak nazywane są rządy dwóch największych bloków politycznych. Ostateczną decyzję o przystąpieniu do kolejnej fazy rozmów o nowym rządzie SPD podejmie na nadzwyczajnym zjeździe w Bonn 21 stycznia. Będzie w nim uczestniczyć ok. 600 delegatów. SPD z Saksonii-Anhalt będzie reprezentowało 7 osób.

Jeśli delegaci w Bonn wyrażą zgodę, to wtedy partie będą mogły przejść do kolejnej fazy rozmów o nowym rządzie i wypracować umowę koalicyjną. Kolejna odsłona wielkiej koalicji ma najwięcej przeciwników w szeregach młodzieżówki Jusos i w lewym skrzydle SPD.

Źródło;dw.com

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ