Szwedzka dziennikarka Katerina Janouch przeprowadziła wywiad ze szwedzkim policjantem Peterem Springare, który w 2017 r. trafił na pierwsze strony gazet w Szwecji, kiedy opublikował na Facebooku opinię o  stanie bezpieczeństwa Szwecji.
W wywiadzie przyznaje teraz, że jest jeszcze bardziej zmartwiony, że nadchodzi chaos i  ludzie w ogóle nie mają pojęcia, co ich spotka.
– Jestem głęboko zaniepokojony rozwojem. Zastanawiam się, jak daleko musi to zajść, zanim ludzie na stanowiskach decyzyjnych i politycy się obudzą i zobaczą, dokąd zmierzamy. Niejeden z nich nadal chowa głowę w piasek. Wychodzą  i mówią, że mamy pełną kontrolę nad sytuacją. Ale jest na odwrót, straciliśmy kontrolę. Wiem, że zagrożenie jest ogromne. Z pewnością wpływa to na operacje policyjne. I nikt nie chce tego ujawnić .  Wiem, że w Örebro jest wielu policjantów, którzy nie chcą iść do pracy na przykład w Vivalla. Ponieważ jest tam niebezpiecznie. Jesteśmy w naprawdę złej formie. Policja kończy się w sytuacji, w której obawia się chroni obywateli. To poszło bardzo, bardzo daleko i mamy kłopoty. Dla mnie tajemnicą jest to, że szefowie policji są nadal przekonani, że mamy pełną kontrolę. Co oni chcą tym zyskać? – pyta retorycznie Peterem Springare.
se