W Europie media społecznościowe, takie jak Facebook i Twitter usuwają posty i blokują autorów sprzeciwiających się masowej migracji z Trzeciego Świata, określając to – nie wiadomo czemu –  jako mowę nienawiści. Dotknęło to masz portal wielokrotnie.

Niechętne podejście do setek tysięcy migrantów zalewających Włochy, Szwecję lub Niemcy jest uważane za ekstremistyczne zachowanie.

Jednocześnie Facebook i Twitter odgrywają kluczową rolę w największym ludzkim exodusie we współczesnej historii. Media społecznościowe od dawna nie ograniczają się do funkcji komunikacyjnych lub marketingowych. Platformy takie jak Facebook i Twitter przyczyniają się do tworzenia sytuacji politycznej, podobnie jak wydarzenia związane z arabską wiosną lub kijowskim Euromajdanem. Sieci społecznościowe stały się również kanałem, który pomaga zorganizować transfer Afrykanów do Europy.

W 2017 roku jedna czwarta ludzi na Ziemi miała konto na Facebooku, z czego 68% ma mniej niż 35 lat. Również w krajach Afryki Północnej ten portal jest bardzo popularny wśród prawie połowy populacji, przede wszystkim wśród osób poniżej 35 roku życia. Tak się składa, że ​​wiek 89% osób wjeżdżających do Europy z Libii według oficjalnych danych nie przekracza 40 lat, co prowadzi do założenia, że ​​ta sama grupa wiekowa najczęściej korzysta z omawianego powyżej portalu społecznościowego.

Facebook stał się kanałem przemytników, dzięki któremu docierają do osób zainteresowanych podróżowaniem z Afryki do Europy. Jak to się stało? Po pierwsze, przemytnicy tworzą konta i strony na Facebooku, gdzie reklamują swoje usługi i podają swój numer telefonu, a także polecają skontaktowanie się z nimi za pomocą aplikacji WhatsApp, która gwarantuje szyfrowanie wiadomości. Po drugie, w celu uwierzytelnienia swoich wiadomości, publikują zdjęcia przedstawiające przygotowania do podróży. Po trzecie publikują zdjęcia i raporty osób, które dotarły do ​​krajów europejskich, co ma budować zaufanie po stronie potencjalnych klientów. Ważna informacja jest również zawarta w komentarzach pod postami. Dzięki nim można dowiedzieć się między innymi, kto korzystał z usług przemytników. W ten sposób rozprzestrzeniają się wiadomości na temat planowanego przerzutu do Europy.

Nikt oczywiście  nie blokuje tych kont. Są one pod szczególną ochroną.

esp