Prezydent Francji, Emmanuel Macron, w noworocznym orędziu zwrócił się do obywateli krajów Unii Europejskiej, aby stawili opór „nacjonalistom i sceptykom” i wezwał do większej integracji bloku.

Macron powiedział w niedzielę wieczorem: – 2018 to wyjątkowy rok i będę cię potrzebować w tym roku. Potrzebujemy was, abyśmy nie porzucali niczego, ani dla nacjonalistów, ani dla sceptyków – powiedział w słabo zawoalowanym ataku na wysiłki m.in. Polski I Węgier stawiania oporu wobec masowej migracji .

Macron zaznaczył: – Będę nadal współpracował ze wszystkimi naszymi europejskimi partnerami, zwłaszcza z Niemcami.

Ambicje Macron dotyczące „bardziej zjednoczonej” UE odzwierciedlają stanowisko byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i pretendenta do koalicji rządu niemieckiego, Martina Schulza, który powiedział, że chce do 2025 roku zobaczyć federalne „Stany Zjednoczone Europy”.

W grudniu Macron i Angela Merkel zobowiązali się do stworzenia „unii bankowej” po tym, jak Macron poprowadził szarżę wśród państw członkowskich dla stworzenia scentralizowanego unijnego budżetu i ministerstwa finansów, wspólnego europejskiego biura ds. azylu w celu egzekwowania polityki imigracyjnej bloku oraz armii UE.

Po tym, jak media głównego nurtu   przedwcześnie świętowały upadek nacjonalizmu i populizmu po francuskich i holenderskich wyborach, postępowy think tank opublikował w grudniu raport, w którym stwierdzono, że fala populizmu jeszcze na dobre się nie pojawiła i mogłaby prawdopodobnie stać się stałym elementem struktur politycznych w części Europy.

Konserwatywny premier Węgier Viktor Orbán ostrzegł przywódców UE, by zaczęli wysłuchiwać głosów swoich obywateli, aby nie zostali wkrótce pozbawieni władzy.

ed