Francja jest świecką republiką, ponieważ oddziela religię od państwa i postrzega religię jako sprawę prywatną. Ograniczoną do domu i miejsc kultu.

Ale od lat Francja zezwala na muzułmańskie modlitwy uliczne. Czasami nawet drogi były blokowane, a samochody kierowane na objazdy, aby zrobić miejsce dla muzułmańskich modlitw ulicznych. Wygląda na to, że dla islamu robi się wyjątek, a francuskie świeckie zasady nagle znikają.

Dla chrześcijaństwa we Francji jest to zupełnie inna historia. Według European Post, zakazano świątecznego filmu w francuskim mieście Langon, ponieważ był on „zbyt chrześcijański” lub „mało świecki”. The European Post pisze: „Świąteczny film został oceniony przez nauczycieli jako „mało świecki” i dlatego został zakazany w szkołach we francuskim mieście Langon. 83 uczniów francuskiej szkoły zaczęło oglądać film „The Star”, komputerową komedię przygodową opartą na historii Jezusa, film wyprodukowany przez Columbia Pictures. Ale kiedy nauczyciele zdali sobie sprawę, że tematem filmu jest narodzenie Jezusa Chrystusa, natychmiast przerwali projekcję, ponieważ nie był on „wystarczająco świeckie” (…)”.

Już wcześniej „jednostronny sekularyzm” Francji ukazał swoją paskudną twarz: najwyższy sąd administracyjny Francji nakazał w listopadzie usunięcie krzyża z posągu papieża Jana Pawła II w Ploërmel koło Bretanii. Ten sam sąd nakazał w tym samym miesiącu usunąć szopkę bożonarodzeniową ratusza w mieście Béziers.

sw