Merry Christmas and Happy Holidays! Cheerful cute childrens girls opening gifts. Kids wearing pajamas having fun near tree in the morning. Loving family with presents in room.

Hakerzy przejmują kontrolę nad najlepiej sprzedającymi się zabawkami świątecznymi – instalując w nich ukryte  kamery szpiegowskie, które wysyłają obrazy z powrotem do pedofilów.

Eksperci z Top10VPN w Wielkiej Brytanii twierdzą, że sześć najlepiej sprzedających się zabawek na Boże Narodzenie jest „szokująco łatwych” do przejęcia kontroli nad ich używaniem. Przez połączenia Wi-Fi lub Bluetooth – zdalni użytkownicy z łatwością mogli potajemnie monitorować dzieci za pomocą kamery lub mikrofonu ukrytego w zabawce.

Jak podaje Dailymail.co.uk: „Stwierdzono, że inteligentny zegarek dla dzieci ma fundamentalne luki w zabezpieczeniach, które pozwalają hakerowi udawać rodziców dziecka i wysyłać fałszywe wiadomości lub powiadomienia SMS”

Jak stwierdzono, wszystkie zabawki z obsługą Wi-Fi i Bluetooth są podatne na ataki i według specjalistów nie da się tego uniknąć.

 Hakerzy mogą korzystać z tych urządzeń, ponieważ zabawki mają własne hotspoty, bez jakiejkolwiek formy zabezpieczeń ani ustawień prywatności.
Tam, gdzie telefony, laptopy i tablety mają opcje ustawiania haseł dla użytkownika, aby zabezpieczyć swoje urządzenie, zabawki tego nie robią – pozostawiając je bezbronnymi dla każdego, kto chce się zalogować.

Sarah Jamie Lewis z Top10VPN powiedziała: „Szokująco łatwo było przejąć pełną kontrolę nad tymi zabawkami i przechwycić źródła wideo z kamer pokładowych w ciągu kilku minut. Otwiera to wiele przerażających scenariuszy. Gdyż każdy, nawet nieznajomy podróżujący samochodem, może odkryć te wrażliwe zabawki z obsługą Wi-Fi i może włamać się do tych urządzeń z zamiarem naruszenia prywatności dziecka lub gorzej. Te szokujące wyniki muszą być sygnałem ostrzegawczym dla branży zabawek i organów regulacyjnych, aby zapobiec zagrożeniu dla dzieci”.

Jak twierdzi Top10VPN: „Wścibscy sąsiedzi mogą łączyć się z takimi zabawkami i będą mogli uzyskać dostęp do wielu poufnych informacji”.

Jednak producenci nie łamią żadnych zasad, nie tworząc ustawień prywatności i bezpieczeństwa w zabawkach. Simon Migliano, szef działu badań w Top10VPN.com, stwierdził: „Aby stworzyć funkcję bezpieczeństwa tych zabawek nie trzeb wielkich pieniędzy, to niewiele dla tych firm. Przekazaliśmy wyniki naszych badań wszystkim producentom i otrzymaliśmy jedynie odpowiedzi od dwóch. Przepisy muszą nadążać za tempem technologii. Ale klienci powinni również brać odpowiedzialność, a rodzice muszą kształcić się na temat tego, co kupują dla swoich dzieci „.

Przypomnijmy, że w Niemczech niedawno zakazano sprzedaży tzw. inteligentnych zegarków dla dzieci a niektóre modele zostały wycofane z półek w Wielkiej Brytanii.

Okazało się, że inteligentne zegarki dla dzieci z opcją śledzenia przez GPS, obecnie zalewające Amazon, są podatne na prześladowanie przez nieznajomych, którzy mogą wysyłać wiadomości podszywające się pod zaufanych przyjaciół i krewnych.

Dopóki nie będzie standardu bezpieczeństwa, który powinien  być spełniony przez wszystkich producentów zabawek, zachęcamy rodziców do uważnego przemyśleniu zakupów inteligentnych produktów dla swoich dzieci.

Łatwo jest kupić zabawki, które mają wbudowaną coraz bardziej wyrafinowaną funkcjonalność, i równie łatwo jest  narazić swoje dzieci na niebezpieczeństwa.

eps