Kanclerz Austrii Sebastian Kurz stwierdził jednoznacznie, że w związku z polityką, którą Ankara prowadzi przez ostatnie lata, Turcja nie może zostać członkiem Unii Europejskiej.

 — W tym kraju dochodzi do poważnego łamania praw człowieka, podstawowych praw i wolności. Nie zaakceptuję tego, że Unia Europejska obserwuje tę sytuację i udaje, że nic się nie dzieje. Z mojego punktu widzenia dla Turcji, zwłaszcza w świetle polityki ostatnich lat, nie ma miejsca w UE. Było by uczciwie zakończyć negocjacje w sprawie jej wstąpienia do wspólnoty — powiedział Kurz w wywiadzie dla gazety Bild am Sonntag.

Oprócz tego, jak podkreślił austriacki polityk władze kraju próbują wywierać dużą presję na tureckie stowarzyszenia w Austrii, Niemczech i innych państwach, aby nie dopuścić do integracji osób pochodzenia tureckie.

Przypomnijmy, że podczas tegorocznej wizyty w Polsce prezydenta Turcji Recepa Erdogana, prezydent Polski Andrzej Duda zadeklarował:-   Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii Europejskiej, do której  Turcja od wielu lat aspiruje.

Kto ma rację Duda czy Kurz?

eps