Policja podejrzewa, że mężczyzna chciał dokonać zamachu przy użyciu samochodu. 29-latek miał kontakty z tak zwanym Państwem Islamskim.
Do zatrzymania doszło w środę w Karlsruhe w landzie Badenia-Wirtembergia. Z informacji policji wynika, że 29-letni mężczyzna mógł planować przeprowadzenie w tym mieście zamachu terrorystycznego, prawdopodobnie przy użyciu pojazdu. Możliwym celem był położony w centrum Karlsruhe Schlossplatz. Pod koniec sierpnia mężczyzna miał przeprowadzić tam rozpoznanie terenu. Od września bezskutecznie ubiegał się o pracę w firmach świadczących usługi kurierskie, zapewne po to, aby mieć dostęp do służbowych pojazdów.
Mężczyzna od kilku miesięcy był obserwowany przez służby specjalne, miał status stwarzającego zagrożenie. „Służby miały podejrzanego na oku, prowadziły szerokie i skrupulatne postępowanie” – powiedział minister spraw wewnętrznych Badenii-Wirtembergii Thomas Strobl (CDU). 29-letni Dasbar W. ma niemieckie obywatelstwo, urodził się w Niemczech. W latach 2015 i 2016 miał przebywać w Iraku, gdzie wspierał terrorystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Prawdopodobnie potrafił posługiwać się bronią. Obok przygotowywania zamachu prokuratura zarzuca mu też rozpowszechnianie treści propagandowych „Państwa Islamskiego”. Jak poinformowano, na jednym z czatów internetowych miał przekonywać innych do ideologii islamistów.
Thomas Strobl powiedział, że zatrzymanie podejrzanego było reakcją na „bardzo poważne zagrożenie”. Jak dodał, 29-latek prawdopodobnie był już na etapie planowania zamachu terrorystycznego. We wtorek minął dokładnie  rok po zamachu w BerIinie.19 grudnia 2016 roku islamski terrorysta Anis Amri wjechał w tłum zgromadzony na jarmarku świątecznym. Bilans ataku to 12 ofiar śmiertelnych i ponad 70 rannych. Tragedia ta uwidoczniła liczne słabe punkty w pracy niemieckich służb. Amri był dobrze znany policji, także był obserwowany przez służby. Mimo to nie został w porę zatrzymany.
dw.com/dpa