Wydano podręczniki do nauki islamu w języku polskim

4

Dzieci uczące się religii muzułmańskiej mają do tego specjalne książeczki wydane w języku polskim przez Muzułmański Związek Religijny w RP. Do tej pory nauczyciele korzystali z materiałów dostępnych w innych językach. W planach jest wydanie kolejnych podręczników.

Wydanie książeczek do nauki religii było możliwe dzięki współpracy Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) z ministerstwem ds. religii Republiki Turcji – powiedziała Barbara Pawlic-Miśkiewicz z MZR.

 Dodała, że to jedna z pierwszych książeczek do nauki religii przetłumaczona i wydana w języku polskim. Mówiła, że dotychczas nauczyciele korzystali z materiałów dostępnych w innych językach czy też z materiałów udostępnionych w Internecie.

Z książeczek, z ładną oprawą graficzną i o wysokiej jakości edukacyjnej – jak oceniła Pawlic-Miśkiewicz – dzieci mogą czerpać wiedzę o podstawach religii muzułmańskiej, Koranie i modlitwach.

Dodała, że merytorycznie jest cenna nie tylko dla dzieci, ale też dla młodzieży i dorosłych. Mówiła, że jeśli pominie się stereotypowe postrzeganie, że kolorowa książeczka jest tylko dla dzieci, to treści, które się w niej znajdują mogą być przydatne także dla dorosłych.

Książki trafiły do wszystkich muzułmańskich gmin wyznaniowych w kraju. Będą też dostępne na stronie internetowej Biblioteki Tatarskiej prowadzonej przez MZR.

 W planach związku jest też wydanie serii „Moja wspaniała religia” – podręczników do nauki religii dla nieco starszych uczniów. Ma się ukazać w na początku przyszłego roku.

Jak powiedziała PAP Dagmara Sulkiewicz z MZR, książki zarówno młodszych jak i starszych dzieci to duża pomoc dydaktyczna, bo – jak dodała – podchodzi do tematu bardzo kompleksowo.

Lekcje religii prowadzone są w gminach wyznaniowych należących do MZR. W Podlaskiem lekcje odbywają się m.in. w Białymstoku, gdzie uczęszcza na nie ponad 30 dzieci. Sulkiewicz powiedziała, że zajęcia odbywają się raz w tygodniu, dzieci uczą się m.in. podstaw religii, czytania w języku arabskim i modlitw.

Dodała, że te zajęcia są ważne dla tożsamości dzieci, bo mogą poznać historię i tradycje islamu, ale – jak mówiła – to także okazja do poznania się i zintegrowania.

 Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

  1. A ja tam myślę,że do nauki religii w Polsce,zwłaszcza w kościele katolickim nie powinno się brać materiałów muzułmańskich!!! Za to uważam,że dużym błędem w obecnej nauce religii,jest swego typu odcięcie się od nauk kościoła sprzed Soboru Watykańskiego II !!! Wszyscy wiemy kim byli tzw.”doktorzy kościoła”,ale wielu chrześcijan nie wie,czego oni właściwie nauczali!!! Jaki był ich stosunek do Żydów i islamu!!! To,że ja o tym wiem i staram się o tym opowiadać moim przyjaciołom,że pożyczam im odpowiednie materiały,a one po kilku miesiącach krążenia wracają do mnie mocno sfatygowane,nie załatwia wszystkiego!!! Uważam,że czymś takim powinni się zajmować księża na nauce religii!!!

  2. Ale mówimy o tatarach krymskich- muzułmanach z dziada pradziada. Mają prawo poznawać swoją religię tak jak katolicy swoją.

    • Ale ja tylko odpowiedziałem iksde na jego komentarz!!! Oczywiście,że nie mam najmniejszego zamiaru uczyć muzułmanów katechizmu!!! Chciałbym tylko,żeby w dzisiejszych,trudnych czasach więcej ludzi chciało postępować w myśl zasady-„co kraj,to obyczaj”!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ