Wspólne działania, pola, interesy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską

0
fot. P.Tracz / KPRM

Jesteśmy zdeterminowani, by rozwijać współpracę, jeszcze bliżej ze sobą współpracować – powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych. Głównymi tematami rozmów były bezpieczeństwo oraz współpraca gospodarcza Polski i Wielkiej Brytanii

Premier Mateusz Morawiecki uznał konsultacje międzyrządowe za bardzo owocne. Podkreślił, że mimo faktu, iż Wielka Brytania zdecydowała się opuścić Unię Europejską, to oba kraje wyraźnie widzą wspólne pola do działania i wzajemne interesy. Szef rządu zaznaczył, że choć Wielka Brytania zdecydowała się na ten krok, to nie opuszcza Europy i będzie chciała mieć z Europą jak najbardziej rozbudowane relacje w sferze polityki obronnej, gospodarczej, finansowej, a także na polu współpracy w dziedzinie edukacji i spraw wewnętrznych.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w obszarze Brexitu polski rząd dąży do tego, by zapewnić partnerom z Wielkiej Brytanii szybki tryb uzgodnień, które pozwolą wejść jej w okres przejściowy, a następnie utrzymać dotychczasową współpracę na jak najwyższym poziomie.

Premier Theresa  May powiedziała, że zapewniła Mateusza Morawieckiego, że Wielka Brytania chce współpracować z Polską i innymi krajami członkowskimi UE, żeby bronić wspólnych wartości i interesów.  Z Polską łączą nas historyczne więzy współpracy, które przetrwają wyjście Wielkiej Brytanii z UE – dodała brytyjska premier.

Przed konferencją odbyła się uroczystość podpisania polsko-brytyjskiego traktatu o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Premier May poinformowała, że dokument określa ramy współpracy w dziedzinie obronności, wymiany informacji, technologii, wspólnych ćwiczeń i inwestycji. To, jak – zaznaczyła – drugi tego typu traktat, jaki Wielka Brytania podpisała z państwem europejskim – co, wg brytyjskiej premier, stanowi doskonały dowód na to, jak bliskie są bilateralne relacje miedzy naszymi krajami.

Bezpieczeństwo i sprawy wewnętrzne

Po pierwsze rozmawialiśmy o tematyce obronnej. Cieszymy się z tego, że Wielka Brytania będzie współpracowała z nami w ramach NATO, które staje się coraz ważniejszą platformą również polityczną, a  nie tylko wojskową. Wymieniliśmy się również bardzo spójnymi uwagami dotyczącymi współpracy Rady Bezpieczeństwa ONZ – mówił Prezes Rady Ministrów.

Przypomniał, że Polska od stycznia 2018 roku, dzięki działaniom rządu, staje się niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Jak dodał, wraz z brytyjską szefową rządu dyskutował także o stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie wspólnej polityki obronnej, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w Europie i na świecie.

W zakresie spraw wewnętrznych również nadajemy na bardzo podobnych falach: w obszarze tematyki uchodźców, by rozróżniać pracowników migrujących za pracą spoza Europy do UE oraz w kwestii świadczeń pomocy na miejscu. Nasze zdania były bardzo podobne – mówił premier.

Współpraca gospodarcza

Na polu współpracy gospodarczej trudno o bliższych partnerów. Wielka Brytania jest dla Polski bardzo ważnym partnerem handlowym, do której eksportujemy wiele naszych dóbr. To potęga eksportu usług i oczywiste jest to, że chciałaby ten status utrzymać. Wierzymy, że swoboda świadczenia usług w takich obszarach jak m.in. transport, logistyka, usługi budowlane, finansowe, konsultingowe oraz współpraca w jej ramach powinna być w najbliższych latach wzmacniana – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował, że  wymiana poglądów dotyczyła także takich kwestii jak dyrektywa o pracownikach delegowanych. Jak zaznaczył, cieszy się z tego, że w tym obszarze poglądy obu krajów nie są odległe, a nawet są całkiem zbieżne.

W rozmowach wspomniano także o wadze współpracy na polu energetycznym i dotyczącej trzeciego pakietu energetycznego, czyli dyrektywy gazowej. Dyskutowano także o współpracy gospodarczej i finansowej w zakresie małych i średnich przedsiębiorstw. To były bardzo ważne obszary, gdzie też widzimy bardzo dużą zbieżność – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Polacy w Wielkiej Brytanii

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że zabezpieczenie interesów polskich obywateli, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii jest naszym obowiązkiem. Dbałość o polskich obywateli, którzy zdecydowali się czasowo lub bardziej na stałe wyjechać do Wlk. Brytanii jest naszym obowiązkiem – podkreślił Mateusz Morawiecki. Jak się wyraził, w tej kwestii Polska i Wielka Brytania „jesteśmy bardzo blisko wypracowania kompromisu”.

Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła Polaków mieszkających na Wyspach, że stanowią bardzo istotny element społeczeństwa. Chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali, dlatego też tak intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby osiągnąć porozumienie z UE, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii – powiedziała Theresa May.

Premier Mateusz Morawiecki  przyznał jednak, że kwestia Polaków na Wyspach jest przez niego inaczej postrzegana, niż przez premier May. Pani premier – w jakimś sensie głęboko za to dziękuję – powiedziała, że chciałaby, aby ten milion polskich obywateli został w Wielkiej Brytanii. Ja mogę powiedzieć, że ja bym chciałbym, żeby ten milion polskich obywateli wrócił do Polski – powiedział. Tutaj się na pewno co nieco różnimy –  dodał Mateusz Morawiecki.

Drugie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

Konsultacje pomiędzy rządem Polski i Wielkiej Brytanii były drugimi w historii bilateralnych relacji. 28 listopada 2016 roku w Londynie odbyło się pierwsze tego typu spotkanie pod przewodnictwem premier Beaty Szydło i Theresy May. Było to istotne wydarzenie, ponieważ konsultacje międzyrządowe są formułą bardzo rzadko stosowaną przez Brytyjczyków. Wcześniej ten format był stosowany przez stronę brytyjską jedynie w relacjach z Francją.

KPRM

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ