Przywódcy europejskich prawicowych, którzy spotkali się w Pradze twierdzą, że Unia Europejska jest bliska śmierci, i należy pozwolić jej umrzeć.

-Unia Europejska traci oddech. Mam nadzieję, że obalimy Unię Europejską od wewnątrz. Musimy zachowywać się jak zwycięzcy. Narody europejskie muszą uwolnić się od łańcuchów Unii Europejskiej – powiedziała Marine Le Pen na konferencji prasowej po spotkaniu.

– Ponieważ kochamy Europę, oskarżamy UE o zabijanie Europy – dodała Marine Le Pen na kongresie europejskich partii prawicowych w Pradze. Opowiedziała się również za utworzeniem nowego rodzaju unii, którą określiła jako „Europę suwerennych narodów”.

– Nie jesteśmy ksenofobami, jesteśmy przeciwnikami Unii Europejskiej – powiedziała Le Pen – Myślę, że to jest coś, co nas łączy, ponieważ Unia Europejska jest katastrofalną organizacją, która prowadzi nasz kontynent do zniszczenia przez zatopienie go w migrantach, przez negację naszych krajów, przez niszczenie naszej różnorodności.

Jej słowa zostały powtórzone przez Geerta Wildersa, przywódcę holenderskiej antyislamskiej i antyimigranckiej Partii Wolności (PVV), który nazwała UE „egzystencjalnym zagrożeniem dla europejskich państw narodowych”.

– Moja partia jest przekonana, że ​​Holandia byłaby lepsza poza Unią Europejską i będzie to lepsze dla naszej gospodarki, dla naszego bezpieczeństwa – powiedział Wilders.  Wezwał też do położenia kresu masowej imigracji do Europy i powiedział, że kraje europejskie powinny pójść za przykładem amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w tej sprawie, aby ograniczyć napływ migrantów, a nawet budować mury.

Delegaci powitali z aplauzem fakt, że austriacka prawicowa Partia Wolności (FPO) właśnie weszła do nowego rządu koalicyjnego tego kraju. Le Pen nazwał to „bardzo dobrą wiadomością dla Europy”.

Przywódcy prawicy wzięli udział w zjeździe Ruchu na Rzecz Europy Narodów i Wolności (MENL), utworzonej w 2015 roku Grupy Parlamentu Europejskiego, która składa się z partii skrajnie prawicowych i eurosceptycznych. Kongres pod hasłem „Dla Europy suwerennych narodów” został zorganizowany przez czeską populistyczną Demokratyczną Partię Bezpośrednią (SPD), która sama nie jest członkiem MENL.

Przywódca SPD, czeski biznesmen pochodzenia japońskiego Tomio Okamura, również potępił obecny model UE jako „dysfunkcjonalny” i wezwał do reformy. Oprócz Le Pen i Wildersa w spotkaniu wzięli udział także skrajnie prawicowi politycy z Belgii, Wielkiej Brytanii i Polski, a także członkowie austriackiego FPO i włoskiej Ligi Północnej.

es

 

Zobacz również: