Czy Irlandia wyjdzie z UE?

0

Republika Irlandii powinna rozważyć wyjście z UE, powiedział jeden z byłych ambasadorów. Bliskie więzi społeczne i gospodarcze z Wielką Brytanią oraz dążenie do większej integracji ze strony Paryża i Berlina oznaczają, że może lepiej być poza granicami bloku – argumentował Ray Bassett.  Powiedział również, że UE będzie bardzo różna bez Wielkiej Brytanii, jej głównego partnera handlowego.

Bassett ostrzegł, że unijne plany stworzenia stanowiska dla europejskiego ministra finansów, w celu zharmonizowania polityki gospodarczej i podatków, „mogą nie leżeć w interesie Irlandii”.  Państwa o wyższych podatkach, takie jak Francja, naciskają na zwalczanie rajów podatkowych w UE.  Jednak Holandia, Irlandia i inne kraje o niskich podatkach twierdzą, że szkodzi to konkurencyjności w Europie.

Napięcia te zostały podkreślone przez spór między Dublinem a Brukselą w związku z niepłaceniem przez Irlandię spornych 13 miliardów euro podatku przez amerykańskiego giganta technologicznego Apple.

Bassett dodał:  – Unia, to będzie zupełnie inna organizacja bez Wielkiej Brytanii, bez naszego sojusznika numer jeden.

Były dyplomata napisał już raport na temat Irexit, w którym stwierdził: „Wybór, przed którym staje Irlandia, to między innymi możliwość od formalnego wyjścia z UE, to Irexit „. 

ed

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ