– Brytyjczycy, którzy walczyli w Państwie Islamskim za granicą, powinni być ścigani i zabijani, abyśmy byli pewni, że nigdy nie wrócą do Wielkiej Brytanii – powiedział sekretarz obrony Gavin Williamson.

Nowy sekretarz obrony powiedział Daily Mail: – Zmarły terrorysta nie może wyrządzić Wielkiej Brytanii krzywdy. Nie sądzę, aby jakikolwiek terrorysta, niezależnie od tego, czy przybył z tego czy z innego kraju, kiedykolwiek powinien wrócić do tego kraju –stwierdził Williamson. – Powinniśmy zrobić wszystko, aby zniszczyć i zlikwidować to zagrożenie.

Williamson powiedział, że grupy dżihadystów w Libii, Iraku i Syrii inspirowały ataki w Wielkiej Brytanii.

– Nasza praca w zakresie eliminacji nie zatrzyma się w tym roku, nie zatrzyma się w przyszłym roku. Jest to coś, co musimy kontynuować – dodał Gavin Williamson.

Tymczasem Max Hill, niezależny recenzent ustawodawstwa dotyczącego terroryzmu, ostrzegł przed niebezpieczeństwem „utraty pokolenia” mężczyzn i kobiet, automatycznie karanych za ich udział w ISIS: – Wielka Brytania może spróbować ponownie zintegrować młodych i naiwnych dżihadystów, którzy chcą wrócić do Wielkiej Brytanii.

Uważa się, że ponad 800 obywateli Wielkiej Brytanii poszło walczyć o Państwo islamskie w Iraku i Syrii, w tym młodzież, kobiety i młode rodziny.

– Nawet, gdy ISIS się rozpadnie i rozproszy po Iraku, Syrii i innych obszarach, nadal będziemy ich ścigać – nie pozostawia złudzeń Williamson. – Nie ma dla nich bezpiecznej przestrzeni, aby mogli głosić swoją nienawiść i kult śmierci

Boris Johnson, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, ma wygłosić w czwartek przemówienie na temat brytyjskich wysiłków na rzecz walki z terroryzmem.

ed