Prezydent Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i przenosi tam ambasadę USA. Co media w zachodniej Europie nazywają otwieraniem bram piekła. W cieniu tego wydarzenia dyrekcja francuskiej prywatnej szkoły w Libanie, przeprosiła za nauczyciela, który podczas lekcji geografii uczył, że nie istnieje Palestyna, lecz wyłącznie Izrael.

Luay Ghandour napisała w tej sprawie do Ministra Edukacji: „Dziś moja córka w czwartej klasie francuskiego liceum dowiedziała się, że Liban to państwo graniczące z Izraelem”. Jak się okazuje nauczyciel miał także mapę z Izraelem w miejscu Palestyny.

Szkoła przeprosiła na Facebooku, że „żałuje tego incydentu” i planuje przeprowadzić dochodzenie. Potwierdził również swoje „głębokie zaangażowanie i szacunek dla suwerenności Palestyny, jej historii i programów nauczania, które ma obowiązek przekazywać„.

Abu Faour, były minister zdrowia Libanu, domagał się rządowego śledztwa i „odpowiednich środków prawnych”, powołując się na uznanie przez USA Jerozolimy jako stolicy Izraela jako powód do szczególnej troski.

Minister edukacji Marwan Hamade ogłosił, że szkoła została poproszona o „podjęcie dalszych działań przeciwko nauczycielowi geografii”.

– Gdybyśmy widzieli, że to celowy błąd, to byłaby inna sprawa. Musimy jednak zbadać ten incydent, ponieważ jest to poważny błąd, który zostanie rozwiązany, aby inne szkoły i nauczyciele upewnili się, że tak się nie stanie – powiedział Hamade.

Jak zaznacza Daily Star , Liban jest w stanie wojny z Izraelem i oficjalnie nie uznał jego istnienia. Associated Press dodaje, że prawo libańskie „zakazuje uznawania z Izraela, w tym pokazywania go na mapach”.

ed