Amnesty International przeciwstawia się prawu Republiki Irlandii, odmawiając zwrotu dużej darowizny otrzymanej od George’a Sorosa. Pieniądze miały być  przeznaczone na kampanię na rzecz obalenia ustawy o ochronie życia poczętego.

Inspektor ds. etyki Republiki Irlandii, który egzekwuje ustawodawstwo tego kraju, polecił organizacji, aby zwróciła 137 000 euro Sorosowi. Ponieważ darowizna narusza krajowe przepisy zabraniające zagranicznym ofiarodawcom udziału w kampaniach politycznych.

Darowizna przeznaczona jest na kampanię Amnesty „Moje Ciało, Moje Prawa”, która opowiada się za uchyleniem irlandzkiej ustawy o ochronie życia poczętego. Colm O’Gorman, dyrektor generalny Amnesty International  w Irlandii, powiedział The Irish Times: – Jesteśmy proszeni o przestrzeganie prawa, które narusza prawa człowieka, więc nie możemy tego zrobić. Irlandia uderza w Amnesty International wyłącznie ze względu na naszą  pracę związaną z prawami człowieka  – dodał O’Gorman.

Latem 2018 roku w Irlandii ma być przeprowadzone referendum, czy zalegalizować aborcję. Leo Varadkar, pierwszy w kraju premier homoseksualny, powiedział, że plebiscyt „da obywatelom Irlandii szansę na usunięcie naszego konstytucyjnego zakazu aborcji, jeśli zechcą to zrobić„.

Irlandzka poprawka do konstytucji Republiki stwierdza, że ​​prawo do życia matki i nienarodzonego dziecka jest równe sobie.

eps