Przyszły premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Telewizji Trwam, że nowa rada ministrów będzie pozostanie w niemal identycznym składzie w porównaniu do rządu Beaty Szydło. Nie wsypy ministrowie mogą być jednak pewni pozostania w rządzie. Jednym z nich jest Zbigniew Ziobro.

Warto pamiętać, że Ziobro uchodził  za największego wroga Morawieckiego w rządzie Beaty Szydło. Bowiem od dawna trwa między nimi wojna o wpływy w państwowych spółkach (szczególnie PZU czy PKO).

Jednak Ziobro jest  zarazem szefem Solidarnej Polski. Dymisja Ziobry, popularnego w wśród elektoratu PiS, mogłaby oznaczać zerwanie koalicji z Solidarnej Polski  z Prawem i Sprawiedliwością. Co gorsza byłoby to źle odebrane przez  część elektoratu PiS.  Wtajemniczeni twierdzą jednak, że niedługo Solidarna Polska  może stać się zbędnym balastem dla PiS, którego trzeba się będzie pozbyć lub przynajmniej ograniczyć jego wpływy.

Warto też pamiętać, że także prezydent Andrzej Duda nie chce w rządzie Zbigniewa Ziobry, jak również Antoniego Macierewicza i Jana Szyszki. I te  dymisje mogą być elementem politycznej umowy między prezydentem  a prezesem.  W zamian za to prezydent podpisze ustawy o SN i KRS.

Jak utrzymują niektórzy politycy PiS , Jarosław Kaczyński trzymał Ziobrę na stanowisku sprawiedliwości głównie ze względu na reformy sądów. To działanie już się finalizuje, zatem Zbigniew Ziobro może stać się zbędny.

Prezes Kaczyński zapewne nie darzy też Ziobry nadmiernym sentymentem, za jego próbę rozbicia partii w 2011 roku.

jes