Brytyjska policja opublikowała na Twitterze wiadomość, z której wynika, że całowanie pod jemiołą bez zgody drugiej osoby, będzie uznawane za gwałt.

W Wielkiej Brytanii podobnie jak w innych krajach, także w Polsce,  znana jest świąteczna tradycja, która mówi, że jeśli mężczyzna i kobieta spotkają się pod wiszącą jemiołą, to muszą się pocałować. Jednak brytyjska policja zakomunikowała, że do pocałunku potrzebna jest zgoda drugiej osoby. Co wywołało lawinę komentarzy: „Wpadnięcie na kogoś pod jemiołą jest teraz uznawane za gwałt? Dlaczego nie reguluje tego prawo, lecz zapis na Twitterze” – zapytała jedna z użytkowniczek.

Po wielu podobnych komentarzach ze strony internautów policja postanowiła wyjaśnić sprawę, ale nie odniosła w tym większego sukcesu.

„Opublikowaliśmy post na Twitterze, który wyrwany z kontekstu mógł być źle zrozumiany. Jednak chcemy podkreślić, że przekaz pozostaje niezmieniony: jeśli druga osoba wyraźnie nie zgadza się na pocałunek to może być to uznane za gwałt” – napisali policjanci w swoim drugim poście na ten temat.

„Od kiedy pocałunek pod jemiołą to gwałt? Złodzieje i stalkerzy nawet w połowie przypadków nie otrzymują zakazu zbliżania się do ofiary” – napisał inny internauta.

W tej zażartej dyskusji pojawił się także taki głos: „Często sprawcy prawdziwych gwałtów nie są uznawane przez sądy za gwałcicieli, zwłaszcza gdy dotyczy to osób wyznających islam. Wówczas usprawiedliwia się ich czyny odmienną kulturą. A tymczasem niszczymy swoją własną kulturę, niewinnych pocałunków pod jemiołą”.

eps