Szopka bożonarodzeniowa w włoskim mieście Castenaso wywołała kontrowersje i sprzeciw władz kościelnych. Maryja i Dzieciątko Jezus zostali w niej przedstawieni jako muzułmańscy imigranci, i umieszczeni w pontonie.

Szopka jest dziełem lewicowego burmistrza miasta, Stefano Sermenghi, który zainstalował ją na Piazza Zapelloni, aby – jak twierdzi – złożyć hołd migrantom, którzy borykają się niebezpieczeństwami, aby dostać się do Europy, przekraczając w łodziach Morze Śródziemne

Zdjęcie z kontrowersyjnej szopki znajdzie się również na świątecznych kartkach bożonarodzeniowych miasta. Wywołało to gniew biskupa Ernesto Vecchi, który powiedział, że narusza to ideę i tradycję szopki: Centralnym miejscem szopki jest żłób, w którym umieszczone jest Dzieciątko Jezus i należoby to uszanować powiedział Vecchi lokalnej gazecie Il Resto del Carlino .- Najważniejsza część szopki nie może być reprezentowana przez łódź. Nie narzekam na to, że łódź jest do niej włączona, ale powinna być umieszczony w innej części i nie powinno w niej być Jezusa i Maryi.

Burmistrz nie przejął się jednak negatywną reakcją, mówiąc, że ważne jest, aby migranci czuli się mile widziani w ich mieście: – We Włoszech wiele osób dużo mówi, ale nikt nie robi nic konkretnego dla pozytywnego odbioru w stosunku do tych, którzy przybywają.

Najnowsze dane Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji pokazują, że 117 120 osób przeprawiało się w tym roku przez Morze Śródziemne i dotarło do Włoch.

er