Redaktions Netzwerk Deutschland (RND) poinformował, że  Thomas de Maizière, minister spraw wewnętrznych Niemiec przygotował projekt zmian prawa, które zezwalałby na inwigilację wszystkich urządzenia cyfrowego.

Według RND wniosek radykalnie rozszerzyłby uprawnienia państwa do śledzenia swoich obywateli.

Minister spraw wewnętrznych zaproponował nowe rozwiązania prawne, ponieważ agencjom wywiadowczym jest coraz trudniej przełamać systemy bezpieczeństwa, które chronią prywatność na urządzeniach cyfrowych.

Na przykład, nowoczesne systemy zamków w samochodach są tak inteligentne, że ostrzegają kierowców nawet wtedy, gdy samochód jest delikatnie wstrząśnięty. De Maizière chce, aby nowe prawo zapewniło, że takie ostrzeżenia nie zostaną wysłane do właściciela samochodu, jeśli policja uzna, że ​​jest to uzasadnione ich dochodzeniem.

De Maizière chce także, aby służby bezpieczeństwa miały możliwość szpiegowania dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu. Firmy technologiczne musiałyby dać państwu potajemnie dostęp do prywatnych tabletów i komputerów, a nawet do inteligentnych telewizorów i cyfrowych systemów kuchennych.

Propozycja spotkała się ze zdumieniem nie tylko opozycyjnych  polityków.

– Projekt ustawy jest frontalnym atakiem na cyfrowe i fizyczne bezpieczeństwo wszystkich obywateli – powiedział Frank Rieger, rzecznik Klubu Komputerowego Chaos (CCC). – Dostęp do systemu informatycznego samochodu oznacza niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia. Byłby to przełącznik do zabijania.

– Plany ministra spraw wewnętrznych brzmią jak orwellowski koszmar. Wkrótce wszystkie mieszkania w Niemczech zostaną wyposażone w urządzenia będące potencjalnymi podsłuchami – powiedział Konstantin von Notz, z partii Zielonych.  Czy chcemy żyć w kraju, w którym nie ma prywatności i gdzie państwo może ingerować wszędzie tam, gdzie jest to technologicznie możliwe? – zapytał.

źródło: polonianiemcy.com