Każdy, kto korzysta w Irlandii z mediów społecznościowych w celu promowania fałszywych wiadomości, może zostać skazany  na 5 lat więzienia i grzywnę w wysokości 10 000 euro, tka propozycje zmiany prawa wysunęła jedna z  partii politycznych w tym kraju.

Propozycja ustawy, która dotyczy również „botów” na platformach takich jak  Twitter i Facebook, została zaproponowana przez Partię Republikańską, aby skutecznie zwalczać internetowe dezinformacje – informuje Irish Independent.

Przeciwnicy Brexitu i wyboru prezydenta USA Donalda Trumpa często twierdzą, że wyborcy zostali oszukani i wprowadzeni w błąd przez strony internetowe oraz „rosyjskie boty” propagujące  fake newsy.

Głosiciele Brexitu i zwolennicy prezydenta Trumpa na ogół twierdzą, że to media celowo i selektywnie zniekształcają fakty i są winne promowania fałszywych wiadomości.

Definicja „fake newsów” jest zatem kwestionowana i niejasna,

Proponowana ustawa zawiera szereg ograniczeń dotyczących reklamy politycznej online. James Lawless z Partii Republikańskiej, autor projektu, powiedział  Irish Independent: – Nie powinniśmy być naiwni sądząc, że Irlandia nie ucierpi z powodu nowej formy hybrydowej wojny informacyjnej, która jest prowadzona w mediach społecznościowych. Dowody wskazują na to, że gromadzi się armię fałszywych kont w mediach społecznościowych, aby zakłócić procesy demokratyczne, Dziennikarze i wybitne osoby publiczne zwracają uwagę na wzrost liczby podejrzanych kont na platformach społecznościowych. Jest wysoce prawdopodobne, że te nieaktywne konta zaczną działać w trakcie przyszłej kampanii wyborczej lub referendalnej, tak jak to miało miejsce w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. 

Zgodnie z nowym prawem „platforma internetowa” zostanie zdefiniowana jako strona internetowa lub sieć społecznościowa z więcej niż 10 000 unikalnych użytkowników miesięcznie. Za „bota” zostanie uznane przez prawo oprogramowanie obsługujące  lub kontrolujące 25 lub więcej kont. Osoby obsługujące boty na takich platformach zostaną ukarane grzywną w wysokości od 500 do 10 000 euro, w zależności od wielkości operacji i mogą być uwięzione na 5 lat.
Brendan Smith z Partii Republikańskiej dodaje: – Wiele czołowych firm z branży mediów społecznościowych ma swoje siedziby w Dublinie, więc rząd ma obowiązek współpracować z nimi w celu zapewnienia, o ile to możliwe, wszelkich wysiłków w celu zahamowania publikacji fałszywych wiadomości.

es