Prezydent Francji Emmanuel Macron obawia się, że niemożność sformowania rządu przez Niemcy może oznaczać nadciągającą katastrofę dla Unii Europejskiej.

Niemcy i reszta Europy znajdują się w środku najgorszego kryzysu politycznego, jaki kiedykolwiek dotknął UE, po tym, jak Angeli Merkel nie udało się w zeszłym tygodniu podpisać umowy koalicyjnej.

Zapewne nie powiodą się teraz plany Macrona stworzenia „nowej Europy” ze wspólną armią, budżetem i prezydentem.

Jednak francuscy politycy twierdzą, że kryzys może zapewnić temu krajowi okazję, aby w końcu uwolnić się od niemieckiej hegemonii. Julien Aubert, centroprawicowy polityk Partii Republikańskiej, powiedział, że kryzys w Niemczech może zapewnić Francji szansę na przewodzenie Europie. Skoncentrował się na francusko-niemieckim sojuszu w centrum UE: – W przeszłości mieliśmy irracjonalną nienawiść do Niemców, teraz mamy irracjonalną miłość. Nie mamy żadnych korzyści z przekazania Niemcom kluczy do ciężarówki i przyczepienia się do tyłu. Francja musi to zatrzymać.

Chantal Lieb, zwolenniczka ruchu politycznego Macrona, jest natomiast zdania, że ​​stagnacja w Europie może oznaczać, że Francja i Niemcy podążą swoimi odrębnymi drogami: – Jeśli nie posuniemy się naprzód, to Niemcy skoncentrują się na Rosji i Chinach, a Francja na Morzu Śródziemnym i to będzie koniec Europy.

Remi Bourgeot, czołowy ekonomista francuski, dodaje: – Niepewność polityczna wokół Brexitu i kryzysu w Niemczech utrudni reformę strefy euro i samej Unii Europejskiej.

Jednak inny zwolennik Macrona dodał, że teraz Francja przewodzi Europie: – Jeśli Angela Merkel chce iść do przodu, będzie musiała słuchać Macrona.

ex