Sąd Apelacyjny w Turku (Finlandia)  uniewinnił 23-letniego Juusufa Muhameda Abbuda oskarżonego o zgwałcenie dziesięcioletniej dziewczynki. Sąd orzekł, że oskarżony jest winny wykorzystywania seksualnego dziecka, ale nie gwałtu i skazał go na trzy lata więzienia, podtrzymując w ten sposób orzeczenie wydane w marcu przez Sąd Okręgowy w Pirkanmaa.
 Mężczyzna został uniewinniony z zarzutu gwałtu, gdyż zdaniem sądu nie wykazano, że ​​ofiara nie była w stanie się bronić. Nie  dowiedziono też, według sądu, że dziewczynka  nie wyraziła zgody na seks.
Jussi Tapani, profesor prawa karnego na Uniwersytecie w Turku i Matti Tolvanen, profesor prawa karnego na University of Eastern Finland, oceniają, że sprawa powinien zająć się Sąd Najwyższy.
– Sąd Najwyższy powinien ustanowić precedens niezależnie od tego, czy w przypadku osoby w wieku 10 lat można orzec, że jest w stanie wyrazić swoją wolę w takich okolicznościach. Osobiście uważam, że dziesięciolatka nie byłaby w stanie zrozumieć zagrożenia i tym samym skutecznie bronić się przed dorosłym – komentuje Tolvanen.
Leena Koivuniemi, prokurator okręgowy, twierdzi jednak, że jest zadowolona z wyroku wydanego przez Sąd Apelacyjny w Turku: – Jestem w stanie zaakceptować, że sąd odrzucił zarzuty o gwałt.
Tymczasem członkowie Komisji Prawnej Parlamentu zapowiadają rewizję ustawodawstwa w taki sposób, aby takie przypadki, jak  dziesięcioletniej dziewczynki były uznawane za  gwałty.
– Opowiadam się za rewizją kodeksu karnego w taki sposób, że brak zgody ofiary wystarcza, aby spełnić zasadnicze elementy gwałtu. Obecne prawo wymaga użycia przemocy lub groźby przemocy –  mówi Sanna Marin (SDP).
Kari Tolvanen (NCP), przewodnicząca Komisji Prawnej dodaje, że minimalna kara za wykorzystywanie seksualne dzieci  powinna zostać podniesiona z jednego do dwóch lat więzienia: – Zmiana legislacyjna spowodowałaby wymierzenie kar za przestępstwa seksualne przeciwko dzieciom, co według mnie byłoby uzasadnione ze względu na wrażliwość dzieci, nawet jeśli czyn ten nie spełniał zasadniczych elementów gwałtu – wyjaśniła Tolvanen.
es