fot.. timesofisrael.com

Już co najmniej 235 osób poniosło śmierć w piątkowym zamachu na meczet niedaleko egipskiego miasta Al-Arisz, na północnym wybrzeżu półwyspu Synaj. Rannych zostało co najmniej 130 osób – podały państwowa telewizja i agencja prasowa MENA.

Zamachowcy posłużyli się improwizowanymi ładunkami wybuchowymi, umieścili je na zewnątrz budynku i zdetonowali, gdy wierni opuszczali meczet po piątkowej modlitwie. Następnie otworzyli ogień i strzelali do każdego, kto usiłował uciec – informuje EFE, powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa.

timesofisrael.com

Do zdarzenia doszło w mieście Bir al-Abd, ok. 40 km na zachód od Al-Arisz, stolicy prowincji Synaj Północny. Zamachowcy przyjechali przed meczet czterema samochodami terenowymi. Według świadków cytowanych na portalu anglojęzycznej egipskiej gazety „Egypt Today” zamachowcy podpalali również samochody mieszkańców miasta. Ranni zostali przewiezieni do pobliskich szpitali.

Choć na razie do ataku nie przyznała się żadna organizacja terrorystyczna, wydaje się – pisze Associates Press – że był to kolejny zamach lokalnej organizacji Prowincja Synaj, lojalnej wobec Państwa Islamskiego (IS).

pap/iar