W czasie obławy antyterrorystycznej zatrzymano sześciu Syryjczyków w wieku od 20 do 28 lat. Zostali oni tymczasowo  aresztowani. Według informacji Krajowego Urzędu Kryminalnego w Hesji, przeszukano we wtorek rano osiem mieszkań w Kassel (Hesja), Hanowerze (Dolna Saksonia), Lipsku (Saksonia) i w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia). W obławie – we wtorek (21 listopada) – uczestniczyło 500 funkcjonariuszy.

Jak poinformował prokurator generalny we Frankfurcie nad Menem, osoby zatrzymane są podejrzane o członkostwo w bojówce ekstremistów tzw. Państwa Islamskiego. Ponadto zarzuca się im planowanie zamachu w miejscu publicznym w Niemczech przy użyciu broni i materiałów wybuchowych.
Czterech z zatrzymanych Syryjczyków przebywa w Niemczech od grudnia 2014 r., dwóch pozostałych od września 2015 r. Wszyscy przyjechali jako uchodźcy i złożyli wniosek o azyl. Na ich trop niemieckie władze wpadły dzięki informacjom przekazanym przez innych uchodźców, którzy wskazali na mężczyzn jako aktywnych bojowników IS w Syrii
Jak poinformowała rozgłośnia Hessischer Rundfunk, powołując się na informacje śledczych, zatrzymani Syryjczycy planowali 19 grudnia dokonanie zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Essen.  Tego samego dnia w zeszłym roku, Anis Amri fanatyk ISIS z Tunezji porwał ciężarówkę z polskim kierowcą, aby zamordować 12 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie.
Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne szacują, że w Niemczech jest około 10 000 radykalnych islamistów, z których około 1600 jest podejrzanych o możliwość planowania zamachów i innych form przemocy.
eds