Po starciach, do jakich doszło między wyznawcami islamu a protestującymi, których rozgniewało to, że ich publiczny plac zamienił się w meczet na wolnym powietrzu, władze francuskie zakazały masowych muzułmańskich modlitw w tym miejscu. Francuski Minister Spraw Wewnętrznych- Gerard Collomb potwierdził ten ruch i zakomunikował, że lokalne władze podjęły w tym temacie odpowiednie kroki. -Nie będą modlić się na ulicy. Rozwiążemy ten konflikt w ciągu kilku następnych tygodni– oświadczył Collomb.

Przez ostatnie dziewięć miesięcy w każdy piątek w Clichy-la-Garenne odbywały się nielegalne modlitwy uliczne. W ten sposób muzułmanie demonstrowali swoje oburzenie z powodu zamknięcia lokalnego meczetu, który działał w budynku należącym do rządu. Jednocześnie modlący się pod gołym niebem zarzucali władzom, że nie oferują nowych miejsc pod budowę meczetów.

Do starć doszło 10 listopada, gdy około 60 francuskich konserwatystów, pod przewodnictwem miejscowego burmistrza- Remi Muzeau, śpiewało francuski hymn narodowy wbrew modlącym się muzułmanom.
Po zakończeniu protestu burmistrz opublikował na Twitterze zdjęcia i napisał : „To ogromny sukces dla zgromadzenia mającego na celu poparcie rządów prawa i sekularyzmu republikańskiego. Zatrzymajmy nielegalne modlitwy uliczne! Dziękuję wszystkim za fantastyczne wsparcie!”