Masz tylko 60 minut, żeby wydostać się z zamkniętego pokoju… zegar odmierza czas… tik-tak, tik-tak… jesteś pewien, że się uwolnisz?
Już niedługo w Muzeum Lniarstwa zostanie otwarty pierwszy w Żyrardowie escape room, czyli interaktywny pokój zagadek. Zadaniem uczestników będzie rozwiązywanie łamigłówek zręcznościowych i logicznych, często wymagających współpracy, które pozwolą uciec z pokoju na czas. W atmosferze tajemnicy gracze będą w ten sposób poznawać w angażujący sposób historię i dziedzictwo poprzemysłowe Żyrardowa, czyli XIX-wieczną osadę fabryczną.
W Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem pierwszego w regionie escape room, który powstanie na postindustrialnej przestrzeni. Pokój zagadek stanie się jedną z ciekawszych atrakcji Żyrardowa. W myśl nauka poprzez zabawę będzie narzędziem do upamiętnienia lokalnej historii związanej z powstaniem fabryki lnu, a także środkiem popularyzacji dziedzictwa kulturowego, jakim jest XIX-wieczna osada fabryczna w Żyrardowie. Dzięki specjalnie przygotowanemu scenariuszowi „zwiedzania” escape room przyczyni się również do upamiętnienia ważnych dla regionów postaci, a także wpłynie na zwiększenie poczucia patriotyzmu czy dumy z miejsca zamieszkania.
Uczestnictwo w grze niesie za sobą również pozytywne cechy rozwoju osobowego. Oprócz tego, że zabawa budzi pozytywne emocje, to również podnosi umiejętności logicznego myślenia, sprytu i spostrzegawczości. Złamanie systemu zabezpieczeń i ucieczka na czas możliwa jest tylko i wyłącznie dzięki współpracy całej grupy, a nie zaangażowaniu pojedynczych jednostek.
Idea tworzenia escape room zrodziła się w Dolinie Krzemowej, gdzie w 2006 roku grupa informatyków stworzyła rzeczywistą grę na bazie kryminałów Agathy Christie. Moda ta bardzo szybko rozprzestrzeniła się na Daleki Wschód – pierwsze pokoje zagadek powstały w Japonii i Hong Kongu. Ta innowacyjna forma rozrywki dotarła do Europy dopiero w tej dekadzie, a  w Polsce pojawiła się w 2013 roku (pierwszy escape room został otwarty we Wrocławiu). Popularność pokoi zagadek wzrasta w tak szybkim tempie, że obecnie na całym świecie istnieje ich już ponad 9000.
Przyszedł czas również i na Żyrardów. Tworzony w Muzeum Lniarstwa escape room nie będzie jednak takim samym pokojem jak inne, jednym z wielu. To co go wyróżnia to miejsce, w którym powstanie. Tematyka pokoju zagadek idealnie wkomponowuje się w oryginalną postindustrialną przestrzeń dawnych Zakładów Lniarskich. Gracze nie znajdą tutaj nic sztucznego, nic robionego i tworzonego na siłę, wręcz przeciwnie – poczują klimat miejsca, a duch dawnych lat i pracowników fabryki powróci na nowo…
„To będzie jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny pokój zagadek stworzony w żyrardowskim klimacie. Najważniejsze, że będzie autentyczny w 100% tzn., że zostanie wykonany z oryginalnych przedmiotów po dawnych zakładach przemysłu lniarskiego w Żyrardowie” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa.
Projekt „Uwolnić Filipa de Girarda – tematyczny pokój zagadek z historią w tle” został dofinansowany w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2017.
Źródło: Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie