fot. doziemiobiecanej.pl
Ks. Andrzej Szpak, salezjanin, wieloletni duszpasterz hipisów, narkomanów, młodzieży ulicy, zmarł dzisiaj w Krakowie w wieku 73 lat.
O zgonie kapłana poinformował ks. Andrzej Gołębiowski, jego współbrat salezjański, szef Redakcji Programów Katolickich Telewizji Kraków.
Ks. Szpak był twórcą i długoletnim duszpasterzem pielgrzymki „Młodzieży Różnych Dróg” na Jasną Górę. Od 1979 r. brali w niej m.in. udział hipisi, narkomani, osoby z rozmaitymi problemami. Chodzili także niewierzący. W trakcie pielgrzymek odbywały się chrzty, Pierwsze Komunie Święte i śluby.
Ks. Szpak swej pracy z trudną młodzieżą nie ograniczał jedynie do czasu pielgrzymek. Pracował z młodymi na co dzień. „Byli z porozbijanych rodzin, w których wanna pełna forsy, a miłości zero. Wielu z nich wolało mieszkać na dworcach, klatkach schodowych niż w domu, w którym mieli wszystko prócz obecności drugiego człowieka. Samotność przyprowadziła ich do mnie” – wspominał w 2015 r. w rozmowie z Katarzyną Kachel z krakowskiego „Dziennika Polskiego” początki swego duszpasterzowania w tym środowisku .
Przez długi czas pracował w Oświęcimiu. O prowadzonych przez niego pielgrzymkach trudnej młodzieży w 2015 r. nakręcono film dokumentalny „W poszukiwaniu zbłąkanych owiec” w reżyserii Gabrieli Mruszczak. Uczestnicy i sympatycy pielgrzymek ks. Szpaka stworzyli stronę internetową: www.doziemiobiecanej.pl, gdzie publikowane są rozmaite wspomnienia i świadectwa.

źródło. gosc.pl