Uczniowie piątej klasy szkoły  w gminie Sollentuna, koło Sztokholmu. dostali pracę domową, w które musieli użyć słowa „Murzyn”. Co rozłościło jednego z rodziców uczniów do tego stopnia, że zgłosi zarówno nauczyciela, jak i szkołę do rzecznika ds. dyskryminacji. Jego zdaniem ​​ta praca domowa to „zbrodnia z nienawiści”.

W ostatni wtorek uczniowie Rösjöschool w Sollentuna otrzymali zadanie domowe, w których musieli  użyć różnych słów m.in.
„krowa”, „wilk”, „nóż” oraz  politycznie niepoprawnego politycznie, ściśle zabronionego słowa „Murzyn”.

10-letni syn Ahmeda Osmana był jednym z uczniów, którzy otrzymali to zadanie domowe. Osman powiedział szwedzkim: – Byliśmy tak zaskoczeni, że najpierw pomyśleliśmy, że to może być rodzaj żartu.

Nauczycielka broniła się, między innymi twierdzeniem, że sama nie używa tego słowa, ale że inni to robią i jest ono nadal w użyciu, i dlatego znalazło się w pracy domowej.  Powiedziała również, że Astrid Lindgren (autorka Pippi Pończoszanki) wielokrotnie używała tego słowa w swoich książkach.

Mikael Kaspar, dyrektor  szkoły był jednak innego zdania, stwierdził oburzony, że słowo „Murzyn” jest obrzydliwe. Zadeklarował też, że przejrzy materiały szkolne, aby takie sytuacje nigdy się nie powtórzyły.

friatider.se