RON CARTER Trio / KRZESIMIR DĘBSKI All Stars

19 listopada 2017, godz.19.00 – Poznań – Aula UAM
Ron Carter Trio oraz Krzesimir Dębski All Stars to bohaterowie jesiennej gali Ery Jazzu. Amerykański kontrabasista Ron Carter to współtwórca i muzyk legendarnych zespołów Milesa Davisa, Herbiego Hancocka i Theloniusa Monka. Genialny basista koncertował i nagrywał z gigantami jazzu, takimi jak George Benson, Sonny Rollins, McCoy Tyner, Wynton Marsalis, B.B. King, Richard Galliano,The Kronos Quartet.

„Ron Carter należy do najwybitniejszych kontrabasistów w całej historii jazzu – mówi Dionizy Piątkowski – Dysponuje oszałamiającą techniką, której jednak nie nadużywa, koncentrując się przede wszystkim na pracy w sekcji rytmicznej, grając z precyzyjnym, motorycznym wyczuciem rytmu. Jest wymarzonym akompaniatorem śpiewaków oraz solistów. Ron Carter, dzisiaj 80-latek, pozostaje jedną z najaktywniejszych Legend Jazzu. W Poznaniu – na jedynym koncercie w Polsce – Carter zagra wraz z gitarzystą Russellem Malone i pianistą Donaldem Vega”.

Krzesimir Dębski przedstawi swoje „all stars” czyli zespół gwiazd, do którego zaprosił nie tylko poznańskich przyjaciół, ale także znamienitych gości. W poznańskiej Auli UAM pojawią się perkusista Krzysztof Przybyłowicz i kontrabasista Zbigniew Wrombel, współtwórcy kultowej formacji String Connection. Jazzowe nagrania Dębskiego-Wrombla-Przybyłowicza przyjmowane były jak przeboje gwiazd rocka a sam K. Dębski stał się niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu. Ze Szwecji, na jedyny koncert przylatuje puzonista Waldemar Świergiel, związany z różnymi formacjami K. Dębskiego w latach 70-tych i 80-tych. Gościem specjalnym będzie wybitna koreańska wokalistka Kim Ae Ran, pojawią się znakomici instrumentaliści: wirtuoz gry na organach Hammonda – Kajetan Galas, pianista Piotr Wrombel oraz doskonały saksofonista Maciej Kociński. Poznańskim akcentem i szczególnym, muzycznym spotkaniem będzie udział słynnej grupy wokalnej Affabre Concinui oraz gościnny udział Anny Jurksztowicz – wspaniałej wokalistki uwielbiającej i gospel i jazz.

„Krzesimir Dębski – mówi Dionizy Piątkowski – należy do najznamienitszych osobistości i twórców muzyki. Jego związki z jazzem są tak samo oczywiste, jak jego kariera oraz kreacja poznańskiego środowiska jazzowego. Ale jest także Krzesimir artystą nieszablonowym, wymykającym się wszelkich klasyfikacjom i stylistykom. Przygotowując specjalny koncert Ery Jazzu chciałby zmieścić w nim wiele ze swoich licznych talentów, pomysłów i muzycznych wspomnień. Może właśnie dlatego jego All Stars jest tak niezwykłe i artystycznie kreatywne, bo doskonale wpasowujące się w każdy, nawet najbardziej karkołomny pomysł kompozytora. Równocześnie Krzesimir to „zwierzę estradowe”, dla którego żywioł muzyki jest nadrzędnym elementem całego przedsięwzięcia. To także dlatego będzie to niepowtarzalny i ważny wieczór w dwudziestoletniej historii Ery Jazzu”.

Zobacz również: